Tunel pod torami w Kletni

Ten artykuł dodałem 27.06.2019 roku

W Kletni, niejako przedłużeniem ulicy Zachodniej jest tunel pod torami kolejowymi. Przez tunel przepływa potok, na mapach nazywany Potokiem Klecińskim (na zachód od torów) lub Strugą (na wschód od torów), choć okresowo jest tam sucho i można tamtędy swobodnie przejść na drugą stronę torów. Strumień ten wypływa ze stawu w Kocierzowach i po zachodniej stronie torów wpływa do Widawki w okolicach Wójcika. Tunel nie należy on do infrastruktury stacji kolejowej w Gomunicach, bo nie można się przez niego dostać np. na peron. Według moich wyliczeń tunel znajduje się na ok. 178,9 kilometrze linii kolejowej nr 1 (Warszawa – Katowice). Poza okolicznymi mieszkańcami niewiele osób wie o tym skrócie, dojście do niego wydaje się nieco ukryte między zaroślami, ale jednocześnie widać, że ludzie przemieszczają się tamtędy. Jest on na pewno rzadziej użytkowany od dwóch innych tunelów, które znajdują się w Gomunicach – obok dawnego Cefolu i obok urzędu gminy. Najbliższy naziemny przejazd drogowy znajduje się kilkaset metrów dalej na południe i łączy Kolonię Kletnię z Wójcikiem (na 179,2 kilometrze wspomnianej linii kolejowej nr 1 – Warszawa – Katowice).

Widok od strony ulicy Zdrowia w Gomunicach. Czerwiec 2019 r., fot. Paweł Dudek

Widok od strony ulicy Zachodniej w Kletni. Czerwiec 2019 r., fot. Paweł Dudek

Czerwiec 2019 r., fot. Paweł Dudek

Uwaga, niekiedy tunel może okazać się nie do przejścia. Czerwiec 2019 r., fot. Paweł Dudek

Zdjęcia z kwietnia 2021 roku

Wybrałem się w to miejsce w kwietniu 2021 roku. Okazało się, że tym razem tunel zalany jest przez przepływający tamtędy potok, wspomniany we wstępie. Można było usłyszeć uspokajający dźwięk wartkiego płynięcia… Wszystkie poniższe zdjęcia wykonane są od strony zachodniej (na zachód od linii kolejowej).

Kwiecień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Kwiecień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Kwiecień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Kwiecień 2021 r., fot. Paweł Dudek

1521 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)