Budynek przy ulicy Joselewicza 2

Ten artykuł dodałem 26.11.2020 roku

Do niedawna sądziłem, że w budynku tym (albo na jego miejscu) znajdowała się w XIX wieku synagoga. Tak bowiem wynikało z przewodnika po The Kesselman Museum – miejsce to oznaczone było tabliczką z numerem 14. Czytelnicy wskazują jednak, że najprawdopodobniej mieściła się tam rzeźnia rytualna, co można było stwierdzić od wewnątrz po trzech dużych drzwiach/wrotach i wyposażeniu, w tym w haki rzeźnicze i żelazne kolumny podtrzymujące sklepienie identyczne jak w fabrykach z końca XIX wieku (też z hakami). W bliżej nieokreślonym czasie spróbuję wykonać zdjęcia w środku. Kwestia historii tego miejsca pozostaje jednak otwarta i czekam na dalsze informacje oraz sugestie Czytelników. Sam będę też szukał źródeł.

W latach 60. znajdowały się tam biura spółdzielni wielobranżowej. Potem, w latach 70. była tam pralnia. W ostatnim czasie znajdowała się tam kwiaciarnia, a w tylnej części bar „Pod Strzechą”. Warto zwrócić uwagę na front budynku, a więc od strony ulicy. Dziś w środkowej części znajduje się ściana oraz wąskie, podłużne okienko. Kiedyś zapewne było tam wejście, w późniejszym czasie przeniesione na bok.

Dotarłem do archiwalnego zdjęcia przedstawiającego ten budynek w okresie po drugiej wojnie światowej. Nie ma tam już Wielkiej Synagogi, która stałaby na pierwszym planie zdjęcia, ale nie ma też jeszcze budynków należących do elektrowni. Widoczne na zdjęciu cztery okna są obecnie zamurowane. Więcej na temat tego zdjęcia można przeczytać w artykule tutaj.

Zdjęcie pochodzi z Księgi Pamięci Żydów Radomszczańskich, s. 160.

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

1093 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)