Dokument o Stanisławie Szukalskim już dostępny na Netflixie

W serwisie Netflix dostępny jest już dokument na temat mieszkającego niegdyś w naszych stronach artysty Stanisława Szukalskiego (mój artykuł o Szukalskim).

szukalski_leonardo_19801980 rok, Stanisław Szukalski i młody Leonardo DiCaprio

Dokument został wyreżyserowany przez Ireneusza Dobrowolskiego, a producentem był słynny aktor Leonardo DiCaprio, przybrany wnuczek Szukalskiego. Dokument nosi tytuł „Walka. Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego” (ang. „Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski”) itrwa 1 h i 45 min. To świetna opowieść o życiu kontrowersyjnego artysty. Co ważne, można tam zobaczyć fragmenty nagrań z przemowami Szukalskiego. Całość może się wydawać czasami kontrowersyjna, na pewno warto poświęcić prawie dwie godziny na taką formę rozrywki.

Mnie najbardziej interesują oczywiście wątki związane z naszymi okolicami. Szukalski spędził w Gidlach kilka lat swojego dzieciństwa, później uczęszczał do szkoły Fabianiego w Radomsku. W dokumencie zobaczyć można m.in. klasztor w Gidlach, a także zdjęcie starej chaty, ukazane jako fotografia w albumie. Podejrzewam, że to miejsce, gdzie w Gidlach mieszkał Szukalski! Równie ciekawy jest fragment, gdzie ukazano współczesną drewnianą stodołę. Niczym nie różni się od typowych polskich stodół, które jeszcze gdzieniegdzie można znaleźć. Może to ostatnia pozostałość po bytności Szukalskich w Gidlach?

screen_walka_szukalskiScreen z dokumentu

Jak obejrzeć dokument za darmo?

Na wstępie wspomniałem, że dokument można obejrzeć na Netflixie. Jest to płatny serwis, umożliwiający oglądanie filmów online. Pierwszy miesiąc jest darmowy, więc jeśli ktoś nie będzie zainteresowany rozpoczęciem drugiego już płatnego miesiąca, wystarczy po prostu zrezygnować. Podanie danych karty kredytowej jest obowiązkowe, ale jeśli zrezygnujemy przed zakończeniem pierwszego miesiąca, to Netflix nie weźmie za to ani grosza.

1920 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj