Figura św. Jana Nepomucena w miejscowości Przerąb

Ten artykuł dodałem 4.06.2019 roku

W miejscowości Przerąb (gmina Masłowice), niedaleko mostu nad rzeką Luciążą znajduje się okazała figura św. Jana Nepomucena. Jest to obiekt późnobarokowy, wykonany z piaskowca pochodzącego z góry Chełmo. Na profilowym i ornamentowym słupie można odczytać rok – 1777.

Prawie 250-letnią figurę wielokrotnie odnawiano, zdarzało się, że była cała kolorowa (niestety nie posiadam zdjęć). W 2017 roku z pieniędzy starostwa powiatowego w Radomsku dokonano gruntownej renowacji. Figura zyskała podwyższenie (aby uchronić ją przed chlapiącymi samochodami), cztery gwiazdy na cokole oraz napis „JOANES NEPOMU | CENUS”, którego nie było tam wcześniej. Niektórzy twierdzą, że taka ingerencja była zbyteczna, ponieważ w ten sposób odchodzi się od oryginału.

A tak wyglądała figura na początku lat 50. XX wieku. Zdjęcie pochodzi z Katalogu zabytków sztuki w Polsce, tom II województwo łódzkie, zeszyt 8 powiat radomszczański. Fot. B. Kopydłowski

144 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.