Figura św. Jana Nepomucena w miejscowości Przerąb

Ten artykuł dodałem 4.06.2019 roku

W miejscowości Przerąb (gmina Masłowice), niedaleko mostu nad rzeką Luciążą znajduje się okazała figura św. Jana Nepomucena. Jest to obiekt późnobarokowy, wykonany z wapienia pińczowskiego. Na profilowym i ornamentowym słupie można odczytać rok – 1777.

2019 rok. Fot. Paweł Dudek

W 2017 roku z pieniędzy starostwa powiatowego w Radomsku dokonano gruntownej renowacji 250-letniej figury. Odzyskała ona podwyższenie (które zostało utracone podczas upadku figury z wysokości), cztery gwiazdy na cokole oraz napis „JOANES NEPOMU | CENUS”. Zrekonstruowany został również dolny element postumentu. Rzeźba była w bardzo złym stanie, wielokrotnie wtórnie przemalowana i niefachowo sklejona, po konserwacji jej proporcje zbliżyły się bardziej do stanu pierwotnego.

2019 rok. Fot. Paweł Dudek

2019 rok. Fot. Paweł Dudek

Tak wyglądała figura przed konserwacją z 2017 roku. Dziękuję za przekazanie fotografii p. K. Przesmyckiej.

Dwa stare zdjęcia figury z zaznaczonymi elementami, które ponownie odtworzono w 2017 roku. Dziękuję za przekazanie fotografii p. K. Przesmyckiej.

Dawny wizerunek figury z zaznaczonymi elementami, które ponownie odtworzono w 2017 roku. Dziękuję za przekazanie fotografii p. K. Przesmyckiej.

Tak wyglądała figura na początku lat 50. XX wieku. Zdjęcie to pochodzi z Katalogu zabytków sztuki w Polsce, tom II województwo łódzkie, zeszyt 8 powiat radomszczański. Fot. B. Kopydłowski

1167 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: