Grób Jana Rogulki na cmentarzu w Niedośpielinie

Ten artykuł dodałem 7.07.2017 roku

Na cmentarzu w Niedośpielinie (gmina Wielgomłyny) znajduje się grób Jana Rogulki. Jest on umiejscowiony przy głównej alei, po lewej stronie.

grob_jana_rogulki_niedospielin_1

Jan Rogulka był żołnierzem Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Nosił pseudonim „Grot”. Był on jednym z organizatorów akcji, która miała za zadanie opanować Radomsko i uwolnić więzionych przez Urząd Bezpieczeństwa w kwietniu 1946 roku. Po akcji schwytano uczestników. Wśród nich znajdował się m.in. Rogulka. Podczas pokazowego procesu skazano ich na karę śmierci. Najprawdopodobniej zostali zamordowani w piwnicach radomszczańskiego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Ciała wywieziono do bunkra w okolicach Bąkowej Góry. Odnaleźli je okoliczni mieszkańcy, którzy pochowali zmarłych na miejscowym cmentarzu. Potem dwóch z nich przeniesiono do innych grobów. Ciało Jana Rogulki spoczęło na jego parafialnym cmentarzu w Niedośpielinie.

Na grobie w Niedośpielinie napisano:

Ś.P.
JAN
ROGULKA
POR. A.K.
PS. „GROT”
ŻYŁ LAT 33

WALCZYŁ O WOLNOŚĆ I
NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY
ZAMORDOWANY PRZEZ
FUNKCJONARIUSZY U.B.
W RADOMSKU
DN. 10.05.1946 R.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

grob_jana_rogulki_niedospielin_2

Obok wspomnianych wyżej napisów znajduje się tam także symbol KWP z krzyżem. Jest to rodziny grób Rogulków. Na innej części nagrobka znajduje się także inny napis:

CHWAŁA TYM
CO BOGU
I OJCZYŹNIE
SŁUŻYLI

Artykuł ten nie wyczerpuje tematu związanego z postacią Jana Rogulki oraz akcją KWP z kwietnia 1946 roku. Zapewne niebawem pochylę się jeszcze nad tymi tematami.

788 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)