Hanna Wopińska-Łęska

Ten artykuł dodałem 7.01.2022 roku

Urodziła się 1 października 1937 roku w Warszawie. W 1957 roku ukończyła Średnią Szkołę Baletową w Warszawie. Następnie została przyjęta na Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Rok później zrezygnowała ze studiów. W swojej karierze zawodowej była tancerką baletową.

Znalazłem informację mówiącą, że swój debiut teatralny miała 15 lutego 1958 roku, ale w wykazie występów teatralnych występuje po raz pierwszy w roli Odaliski oraz w roli żony Szacha w teatrze Opera w Warszawie w Wieczorze Baletowym Mikołaja Rimskiego-Korsakowa. W sumie do roku 1974 odtwarzała 27 ról teatralnych, m.in. w przedstawieniach pt. „Pan Twardowski”, „Jezioro łabędzie”, „Świtezianka”, wszystkie w teatrach warszawskich. W 1978 roku wystąpiła jako tancerka w filmie fabularnym pt. „Hao Szpicbródka czyli ostatni występ Króla Kasiarzy”. W 1980 roku wystąpiła jako aktora w spektaklu telewizyjnym pt. „Wielki Dodek”.

Hanna Wopińska-Łęska zmarła 30 grudnia 2021 roku, w wieku 84 lat. W dniu 11 stycznia 2022 roku odbył się jej pogrzeb, spoczęła na Cmentarzu Starym w Radomsku.

231 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)