Jatki przy ulicy Przedborskiej

Ten artykuł dodałem 20.01.2018 roku

Jatki to stare określenie, używane już w średniowieczu. Było to miejsce, gdzie sprzedawano mięso z uboju. W Radomsku również mieliśmy jatki, do dziś jest to dość charakterystyczny obiekt znajdujący się przy ulicy Przedborskiej 10.

jatki_przedborska10_1

Mięso sprzedawano ludziom stojącym na zewnątrz budynku. Rzeźnik opuszczał okienko i w ten sposób tworzyła się lada. Radomszczańskie jatki to budynek składający się pierwotnie z dwunastu takich samych pomieszczeń. Można się zastanawiać dlaczego jatki nie stoją w linii prostej. Odpowiedź jest prozaiczna – Franciszek Oczkowski, który je tam wybudował w latach 90. XIX wieku, dysponował akurat takim kształtem działki.

jatki_przedborska10_2

jatki_przedborska10_3

Na uwagę zasługuje spadzisty dach, trzymający się na starych krokwiach. Dziś jatki są już nieczynne, służą jako pomieszczenia gospodarcze i zaplecze znajdującego się obok baru. Dobrze, że przynajmniej w takiej formie przetrwały do naszych czasów.

2305 razy oglądano od początku 3 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.