Jatki przy ulicy Przedborskiej

Jatki to stare określenie, używane już w średniowieczu. Było to miejsce, gdzie sprzedawano mięso z uboju. W Radomsku również mieliśmy jatki, do dziś jest to dość charakterystyczny obiekt znajdujący się przy ulicy Przedborskiej 10.

jatki_przedborska10_1Styczeń 2018 r., fot. Paweł Dudek

Mięso sprzedawano ludziom stojącym na zewnątrz budynku. Rzeźnik opuszczał okienko i w ten sposób tworzyła się lada. Radomszczańskie jatki to budynek składający się pierwotnie z dwunastu takich samych pomieszczeń. Można się zastanawiać dlaczego jatki nie stoją w linii prostej. Odpowiedź jest prozaiczna – Franciszek Oczkowski, który je tam wybudował w latach 90. XIX wieku, dysponował akurat takim kształtem działki.

jatki_przedborska10_2Styczeń 2018 r., fot. Paweł Dudek

jatki_przedborska10_3Styczeń 2018 r., fot. Paweł Dudek

Na uwagę zasługuje spadzisty dach, trzymający się na starych krokwiach. Dziś jatki są już nieczynne, służą jako pomieszczenia gospodarcze i zaplecze znajdującego się obok baru. Dobrze, że przynajmniej w takiej formie przetrwały do naszych czasów. Przez 35 lat od frontu ulicy funkcjonował bar „Karolinka”. Z końcem 2019 roku zakończył on tam swoją działalność.

5019 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj