Jatki przy ulicy Przedborskiej

Ten artykuł dodałem 20.01.2018 roku

Jatki to stare określenie, używane już w średniowieczu. Było to miejsce, gdzie sprzedawano mięso z uboju. W Radomsku również mieliśmy jatki, do dziś jest to dość charakterystyczny obiekt znajdujący się przy ulicy Przedborskiej 10.

jatki_przedborska10_1Styczeń 2018 r., fot. Paweł Dudek

Mięso sprzedawano ludziom stojącym na zewnątrz budynku. Rzeźnik opuszczał okienko i w ten sposób tworzyła się lada. Radomszczańskie jatki to budynek składający się pierwotnie z dwunastu takich samych pomieszczeń. Można się zastanawiać dlaczego jatki nie stoją w linii prostej. Odpowiedź jest prozaiczna – Franciszek Oczkowski, który je tam wybudował w latach 90. XIX wieku, dysponował akurat takim kształtem działki.

jatki_przedborska10_2Styczeń 2018 r., fot. Paweł Dudek

jatki_przedborska10_3Styczeń 2018 r., fot. Paweł Dudek

Na uwagę zasługuje spadzisty dach, trzymający się na starych krokwiach. Dziś jatki są już nieczynne, służą jako pomieszczenia gospodarcze i zaplecze znajdującego się obok baru. Dobrze, że przynajmniej w takiej formie przetrwały do naszych czasów. Przez 35 lat od frontu ulicy funkcjonował bar „Karolinka”. Z końcem 2019 roku zakończył on tam swoją działalność.

4233 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: