Tablica poświęcona Feliksowi Przyłubskiemu (w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku)

W siedzibie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku (ul. Brzeźnicka 20) znajduje się tablica poświęcona Feliksowi Przyłubskiemu.

tablica_przylubski

Treść tablicy:

FELIKS PRZYŁUBSKI
Organizator i pierwszy dyrektor
szkoły w latach 1947 – 1949

12.10.2007

Feliks Przyłubski zasłynął przede wszystkim jako autor popularnego „Elementarza”. W czasie II wojny światowej był jeńcem wojennym w Niemczech. Po wojnie wrócił do Radomska, gdzie zajmował się nauczaniem języka polskiego.

Dzięki jego staraniom Szkoła Przemysłowa Z.P. Metalurgia i Gimnazjum Przemysłowe zyskały budynek przy ul. Bugaj 4. Wkrótce potem Przyłubski musiał odejść do innej pracy. Więcej na temat postaci Przyłubskiego można przeczytać tutaj. Osobny wpis poświęciłem także miejscu jego ostatniego pochówku – tutaj.

tablica_przylubski_wejscie

Podczas obchodów 60-lecia Technikum Mechanicznego w Radomsku, w dniu 13 października 2007 roku nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Feliksowi Przyłubskiemu. Tablica ta znajduje się wewnątrz budynku. Wchodząc głównym wejściem do szkoły, należy skierować się w prawą stronę.

Przed szkołą zaś znajdują się dwa upamiętnienia poświęcone patronowi tej placówki. Przed głównym wejściem jest popiersie Stanisława Staszica, a przy chodniku prowadzącym do szkoły znajduje się poświęcona Staszicowi tablica pamiątkowa.

1976 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj