Przedwojenna ulotka reklamowa fabryki kamieni młyńskich

W moje ręce trafiła przedwojenna ulotka reklamowa fabryki kamieni młyńskich. Chodzi o fabrykę Jana Ratajczyka, która mieściła się w Skarżysku-Kamiennej. Co ciekawe ulotka jest tzw. drukiem bezadresowym, ręcznie dopisano, że miała być dostarczona do młynów w Radomsku. Zapewne ulotka dotarła do naszego miasta, skoro przewinęła się przez moje ręce. Druk ulotki nadano 19 maja 1938 roku o godzinie 12 na poczcie w Skarżysku. Informacja ta znajduje się na pieczątce na czwartej stronie.

Ulotka składa się z czterech stron (jednej kartki), przy czym kartka ta złożona została dwa razy. I docelowo tak właśnie miało być, o czym świadczy pionowe i poziome ułożenie tekstów na ostatniej stronie. W sumie cała kartka ma wymiary ok. 44,5 x 35,5 cm.

Na pierwszej stronie znajdują się m.in. dane firmy z adresem, numerem konta i informacją, że przedsiębiorstwo istnieje od 1902 roku. Znaleźć tam też można swego rodzaju hasło reklamowe – „Najtańsze źródło kamieni młyńskich”. W dalszej części tej strony są już opisy kamieni młyńskich, wraz z cenami oraz danymi technicznymi. Na drugiej stronie właściciel fabryki Jan Ratajczyk zapewnia klientów, iż „każde zamówienie wykona jak najsolidniej ku zupełnemu zadowoleniu”. Oprócz kamieni przedsiębiorstwo Jana Ratajczyka sprzedawało także inne artykuły i materiały: gazę młynarską, śrubki (tutaj pisane jako „śróbki”), łożyska, klamry, blachę.

894 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj