Przedwojenna ulotka reklamowa fabryki kamieni młyńskich

Ten artykuł dodałem 2.12.2020 roku

W moje ręce trafiła przedwojenna ulotka reklamowa fabryki kamieni młyńskich. Chodzi o fabrykę Jana Ratajczyka, która mieściła się w Skarżysku-Kamiennej. Co ciekawe ulotka jest tzw. drukiem bezadresowym, ręcznie dopisano, że miała być dostarczona do młynów w Radomsku. Zapewne ulotka dotarła do naszego miasta, skoro przewinęła się przez moje ręce. Druk ulotki nadano 19 maja 1938 roku o godzinie 12 na poczcie w Skarżysku. Informacja ta znajduje się na pieczątce na czwartej stronie.

Ulotka składa się z czterech stron (jednej kartki), przy czym kartka ta złożona została dwa razy. I docelowo tak właśnie miało być, o czym świadczy pionowe i poziome ułożenie tekstów na ostatniej stronie. W sumie cała kartka ma wymiary ok. 44,5 x 35,5 cm.

Na pierwszej stronie znajdują się m.in. dane firmy z adresem, numerem konta i informacją, że przedsiębiorstwo istnieje od 1902 roku. Znaleźć tam też można swego rodzaju hasło reklamowe – „Najtańsze źródło kamieni młyńskich”. W dalszej części tej strony są już opisy kamieni młyńskich, wraz z cenami oraz danymi technicznymi. Na drugiej stronie właściciel fabryki Jan Ratajczyk zapewnia klientów, iż „każde zamówienie wykona jak najsolidniej ku zupełnemu zadowoleniu”. Oprócz kamieni przedsiębiorstwo Jana Ratajczyka sprzedawało także inne artykuły i materiały: gazę młynarską, śrubki (tutaj pisane jako „śróbki”), łożyska, klamry, blachę.

601 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)