José Ber Gelbard. Argentyński minister gospodarki z Radomska

José Ber Gelbard to minister gospodarki Argentyny w latach 1973-1974. Pochodził on z Radomska! Urodził się on 14 kwietnia 1917 roku w naszym mieście. Rodzice dali mu na imię Józef.

gelbard2By Unknown – http://mutualhomeromanzi.blogspot.com/2007/08/jose-ber-gelbard.html, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4807216

W 1930 roku wyemigrował z rodziną do Argentyny, do miejscowości Tucumán, oddalonej o ponad 1200 kilometrów od stolicy kraju, Buenos Aires. W Argentynie zaczął posługiwać się imieniem José (jest ono hiszpańskim odpowiednikiem Józefa).

Początkowo pracował m.in. w sklepie z odzieżą męską. Wkrótce potem zaangażował się w lokalną politykę. Wspomniana praca sprzedawcy w dużym stopniu ukształtowała jego poglądy na przyszłą aktywność polityczną.

W 1954 roku przeprowadził się do stolicy, Buenos Aires. Tam został ministrem bez teki (prezydentem kraju był wówczas Juan Peron). Kontynuował walkę o prawa małych i średnich firm. W 1955 roku w Argentynie miał miejsce zamach stanu, który odsunął od władzy Perona. Swoje stanowisko stracił też Gelbard, ale przez cały czas w różnym stopniu był zaangażowany w politykę, mimo licznych prześladowań za współpracę z obalonym Peronem.

gelbard_y_peronJuan Peron oraz José Ber Gelbard
By Unknown – http://mutualhomeromanzi.blogspot.com/2007/08/jose-ber-gelbard.html, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4807236

W 1973 roku Peron powrócił do kraju i został po raz kolejny wybrany prezydentem. Ministrem gospodarki mianowano Jose Ber Galbarda. Jego najważniejszymi dokonaniami na tym stanowisku było wdrożenie planu „El Pacto Social”, zakładającego zamrożenie cen i wynagrodzeń, a także danie impulsu do eksportu poprzez zniesienie blokad gospodarczych z wieloma krajami.

Wiadomym jest, że Gelbard w czasie pełnienia funkcji ministra gospodarki odwiedzał wiele krajów, także Polskę. Nie zachowały się jednak żadne źródła mówiące o tym, żeby wizytował Radomsko.

W listopadzie 1974 roku José Ber Gelbard zrezygnował z teki ministra gospodarki. Powodem była coraz bardziej napięta sytuacja w kraju po śmierci prezydenta Perona. Wkrótce potem wraz z rodziną Gelbard musiał wyjechać do USA, gdzie uzyskał azyl polityczny. Zmarł w Waszyngtonie 4 października 1977 roku na atak serca.

1706 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj