Kapliczka upamiętniająca dwie ofiary Auschwitz-Birkenau (ul. Sucharskiego w Radomsku)

Ten artykuł dodałem 31.03.2021 roku

Przy ulicy Sucharskiego, przed posesją nr 144 znajduje się kapliczka z cegły. Upamiętnia ona dwie ofiary z czasów drugiej wojny światowej, które zginęły w Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Kapliczka ma jedno okienko, w środku znajduje się figura Maryi w otoczeniu kwiatów. Kapliczka zwieńczona jest metalowym, ozdobnym krzyżem.

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Na frontowej ścianie kapliczki, poniżej okienka znajduje się płyta z poniższą informacją:

HELENA ROCH
SZCZEPOCCY
W 50-tą ROCZNICĘ
ŚMIERCI RODZICÓW
ZAMORDOWANYCH
W OŚWIĘCIMIU

DZIECI

GRUDZIEŃ 1992

Jeden z Czytelników poinformował mnie, że kapliczka jest jednak starsza niż 1992 rok. Wtedy przymocowano tam tablicę, ale obiekt ten istniał już wcześniej.

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

W wykazie więźniów tego obozu odnalazłem Rocha Szczepockiego. Urodził się 16 sierpnia 1897 roku w Bogwidzowach, był robotnikiem. Do obozu trafił 12 lutego 1943 roku. Nosił numer więźniarski 101686. W 1944 roku został przeniesiony do Konzentrationslager Natzweiler (obecnie Francja), gdzie zginął. Śmierć nastąpiła najpóźniej we wrześniu 1944 roku, ponieważ wtedy obóz zlikwidowano, a pozostałych więźniów przeniesiono do Konzentrationslager Dachau. Nie odnalazłem informacji na temat Heleny Szczepockiej. Na kapliczce widziałem znicze, ktoś to miejsce odwiedza, zapewne rodzina. Będę wdzięczny za wszelkie informacje oraz kontakt do tych osób.

749 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)