Krzyż z tablicą pamiątkową poświęconą partyzantowi AK Krzysztofowi Beresowi

Ten artykuł dodałem 21.01.2021 roku

Uwaga, niniejszy wpis dotyczy krzyża z tablicą, ale wątek Krzysztofa Beresa, który w tym miejscu poległ, jest rozwinięty w tym wpisie. Obydwa wpisy wzajemnie się uzupełniają.

W lesie niedaleko Kajetanowic znajduje się krzyż z tablicą pamiątkową poświęconą partyzantowi Armii Krajowej Krzysztofowi Beresowi. Zdjęcia otrzymałem od Czytelnika pana Michała Flaszy.

Informacja znajdująca się na lastrikowej tablicy leżącej u podnóża krzyża nieco mówi o samym poległym bohaterze oraz okolicznościach w jakich zginął. Informacja o wieku oraz wykształceniu jest błędna, o czym przekonałem się już po opublikowaniu tego artykułu. Zachęcam do zapoznania się z jego kontynuacją – wspominam o tym na dole.

W TYM MIEJSCU 04 LIPCA 1944 r.
W BOHATERSKIEJ WALCE
ZGINĄŁ KRZYSZTOF BERES
PARTYZANT AK PSEŁDONIM KRZYK.
LAT 31 mgr FILOLOGII.
ODDAŁ ŻYCIE ZA WOLNOŚĆ,
KTÓRĄ CAŁYM SERCEM UMIŁOWAŁ.

Na krzyżu znajduje się metalowa tabliczka, co ciekawe, ma ona nieco inną treść niż to, co zapisano na lastrikowej tablicy u podnóża krzyża. Mała tabliczka zawiera prawidłową treść, oto ona:

Ś. P.
W TYM MIEJSCU
W BOHATERSKIEJ WALCE
Z ŚMIERTELNYM WROGIEM OJCZYZNY
POLEGŁ 4 LIPCA 1944 r.
W 29 ROKU ŻYCIA.
KRZYSZTOF BERES
PARTYZANT PSEUD. „KRZYK”
MGR. FIL. GEOLOG
ODDAŁ ŻYCIE ZA WOLNOŚĆ
KTÓRĄ CAŁYM SERCEM
UMIŁOWAŁ.

Już po opublikowaniu tego wpisu zgłosili się do mnie Czytelnicy, którzy podzielili się cennymi informacjami dotyczącymi Krzysztofa Beresa, okoliczności jego śmierci oraz dziejów krzyża. Wpis na ten temat znajduje się tutaj.

651 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)