Kapliczka upamiętniająca potyczkę z czasów powstania styczniowego na górce koło Rogaczówka

Ten artykuł dodałem 23.11.2020 roku

Na górce, przy polnej drodze niedaleko Rogaczówka znajduje się murowana kapliczka upamiętniająca bitwę z czasów powstania styczniowego. Kapliczka ta znajduje się przy starej drodze z Silnicy do Rogaczówka.

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Kapliczka ma formę obelisku o prostokątnej podstawie, zwieńczona jest krzyżem. Znajduje się na niej napis (pisownia oryginalna):

O MARJO
NIE OPUSZCZAJ NAS.
NA PAMIONTKE
JUBILEUSZU
1934 R.

Kapliczka ta została postawiona w roku 1934 na pamiątkę potyczki oddziału polskiego z oddziałem rosyjskim sprzed 70 laty. W dniu 21 stycznia 1864 roku przybyły z Kielecczyzny oddział powstańczy dowodzony przez majora Andrzeja Denisewicza zaatakowany został przez piechotę rosyjską i kozaków. Po kilkugodzinnej walce Denisewicz stracił 25 swoich ludzi i wycofał się w stronę Złotego Potoku. Straty Rosjan wyniosły 30 zabitych i kilkunastu rannych. Rosjanami dowodził major Serwatowski. Informację o okolicznościach powstania kapliczki otrzymałem od p. Wiesława Witkowskiego z Niemiec.

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

868 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)