Na premierze filmu pt. „Gdy diabeł mieszkał za miedzą”

Ten artykuł dodałem 30.04.2022 roku

W piątek 29 kwietnia 2022 roku uczestniczyłem w premierze przyrodniczego filmu dokumentalnego pt. „Gdy diabeł mieszkał za miedzą”. Reżyserem filmu jest Łukasz Dębski, a ja miałem przyjemność wystąpić w nim jako osoba opowiadająca o diabłach, demonach, upiorach, fantastycznych zwierzętach i innych stworzeniach, w które wierzyła ludność z naszych okolic.

29 kwietnia 2022 r., fot. Paweł Dudek

Film składa się z dziesięciu opowieści osób pochodzących z różnych stron województwa łódzkiego. „Gdy diabeł mieszkał za miedzą” to film o magicznym postrzeganiu świata. Dawniej na wsiach całe życie skupiało się wokół natury. Dziwne zjawiska były tłumaczone przez wiejską ludność jako czary, ingerencja złego (lub dobrego). Diabły, duchy, demony, czarownice, upiory mieszkały w lasach, na polach, w stawach, rzekach. Trzeba było tylko w nie uwierzyć, a pojawiały się wszędzie. Film pokazuje odchodzący w zapomnienie ludowy folklor, otoczony tajemnicami oraz piękną naturą. Fragment filmu ze mną trwa ponad 5 minut (w wersji serialowej pokazywanej w TVP Łódź – kilkanaście minut). Przechadzając się po opuszczonych podwórkach, zaglądając przez okna do środka starych chat, fotografując urokliwe kapliczki jako lektor czytam fragmenty książki pt. „Mroki i uroki ziemi żytnieńskiej” wydanej przez GOK w Żytnie. Zwiedzam jednak nie tylko gminę Żytno, ale również inne miejsca w powiecie radomszczańskim. Z naszych stron w filmie występuje też pan Kazimierz Strzelczyk, który oprowadza widza po okolicach Przedborza.

Screen z filmu

Screen z filmu

Screen z filmu

Premiera w łódzkim kinie Charlie była dla mnie bardzo nobilitującym wydarzeniem. Po odtworzeniu filmu wszyscy twórcy zostali zaproszeni na główną scenę, gdzie widzowie podziękowali nam oklaskami. To dla mnie bardzo ciekawe przeżycie. Jeszcze przed premierą kinową film można było obejrzeć w dwóch odcinkach w TVP Łódź, ta wersja trwała dłużej od kinowej. Film będzie pokazywany w kinach (może też w Radomsku?), a także będzie prezentowany na festiwalach filmowych. Otrzymałem wersję na DVD i w gronie znajomych obejrzałem po raz drugi, pewnie będę jeszcze wracał do wspomnień z bardzo ciekawej filmowej przygody!

Spotkanie po premierze, 29 kwietnia 2022 r., fot. Paweł Dudek

Z reżyserem Łukaszem Dębskim, 29 kwietnia 2022 r.

DVD z filmem, 29 kwietnia 2022 r., fot. Paweł Dudek

Scenariusz i reżyseria: Łukasz Dębski
Zdjęcia: Łukasz Dębski i Roman Dębski
Montaż: Łukasz Dębski
Muzyka i dźwięk: Piotr Kubiak
Grafika i animacja: Michał Matuszak
Operator drona: Łukasz Cybulski
Dźwięk na planie: Piotr Kubiak i Artur Walaszczyk
Lektor: Tomasz Buszewski
Montaż dialogów: Piotr Stefański
Konsultacja naukowa: Anna Dłużewska-Sobczak
Wystąpili: Krystyna Wieczorek, Wacław Zabłocki, Wanda Majtyka, Cezary Adamkiewicz, Agnieszka Głuszek-Nowicka, Paweł Dudek, Andrzej Pazura, Genowefa Kosiacka-Bąk, Kazimierz Strzelczyk, Edyta Cieślik-Moczek
Kierownictwo produkcji: Agata Semeniuk
Koordynacja produkcji: Jacek Schmidt
Producent: Sławomir Kalwinek
Produkcja: Wytwórnia Filmów Oświatowych Sp. z o.o.
Gatunek: przyrodniczy film dokumentalny
Czas trwania: 59 min. 58 sek.

Produkcja filmu dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Film objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.

180 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)