Murowana kapliczka domkowa przy wjeździe do Silnicy

Ten artykuł dodałem 18.11.2020 roku

Przy drodze do Silnicy od strony Żytna, tuż za znakiem z nazwą miejscowości znajduje się murowana kapliczka domkowa. Pochodzi ona z początków XX wieku. Ma wysokość ok. 2,50 metra. Dwuspadowy dach ma konstrukcję drewnianą (co widać od środka), a pokryty jest falistym eternistem. Na jego szczycie znajduje się metalowy krzyż.

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

W środku, w centralnym miejscu znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a powyżej, pod dachem kolejny obraz z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W dolnej części znajdują się figurki oraz mniejszy obraz Matki Boskiej. Kapliczka ozdobiona jest sztucznymi kwiatami oraz kolorowymi paskami. Miejscowa ludność zapala tam też znicze. Od Wiesława Witkowskiego z Niemiec uzyskałem informację, że w kapliczce tej dawniej znajdowała się figura Matki Boskiej, wysokości ok. 60 cm, pomalowana na niebiesko.

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

564 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)