Zwiedzając powiat radomszczański natknąć się można na setki kapliczek i krzyży. Większość z nich to nieme pamiątki dziękczynne czy też miejsca, przy których miejscowa ludność modliła się z racji dalekiej odległości od kościoła parafialnego. Dlatego każda informacja zapisana na kapliczce albo uzyskana od okolicznych mieszkańców jest bardzo cenna. O kapliczce z Kolonii Rędziny można napisać kilka słów na podstawie tego, co się na niej znajduje.
Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek
Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek
Jest to obiekt murowany na planie prostokąta z kilkoma zmniejszającymi się kondygnacjami. W górnej części znajduje się wmurowany obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej. Otoczony jest on wieńcem w formie płaskorzeźby. Poniżej znajduje się napis informujący o roku powstania oraz fundatorach (pisownia oryginalna):
TA PAMIĄTKA
OD OGÓŁU KOLONIJ
RĘNDZIN.
1933 R
Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek
Kapliczka zwieńczona jest metalowym ozdobnym krzyżem z wizerunkiem Jezusa Chrystusa. Całość otoczona jest metalowym, całkiem współczesnym płotkiem. Kapliczka stoi w wydzielonym terenie z posesji prywatnej. Miejsce to jest zadbane, obok rosną kwiaty, do kapliczki przytwierdzone są też kolorowe, charakterystyczne paski.
Zobacz podobne artykuły:
Zobacz podobne artykuły: