Kolonia Rędziny: piękna kapliczka z 1933 roku

Ten artykuł dodałem 21.11.2020 roku

Zwiedzając powiat radomszczański natknąć się można na setki kapliczek i krzyży. Większość z nich to nieme pamiątki dziękczynne czy też miejsca, przy których miejscowa ludność modliła się z racji dalekiej odległości od kościoła parafialnego. Dlatego każda informacja zapisana na kapliczce albo uzyskana od okolicznych mieszkańców jest bardzo cenna. O kapliczce z Kolonii Rędziny można napisać kilka słów na podstawie tego, co się na niej znajduje.

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Jest to obiekt murowany na planie prostokąta z kilkoma zmniejszającymi się kondygnacjami. W górnej części znajduje się wmurowany obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej. Otoczony jest on wieńcem w formie płaskorzeźby. Poniżej znajduje się napis informujący o roku powstania oraz fundatorach (pisownia oryginalna):

TA PAMIĄTKA
OD OGÓŁU KOLONIJ
RĘNDZIN.
1933 R

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Kapliczka zwieńczona jest metalowym ozdobnym krzyżem z wizerunkiem Jezusa Chrystusa. Całość otoczona jest metalowym, całkiem współczesnym płotkiem. Kapliczka stoi w wydzielonym terenie z posesji prywatnej. Miejsce to jest zadbane, obok rosną kwiaty, do kapliczki przytwierdzone są też kolorowe, charakterystyczne paski.

605 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)