Kapsuła czasu zakopana przy ul. Kościuszki w Radomsku

Ten artykuł dodałem 23.04.2019 roku

Kapsuła czasu to pomysł na zachowanie dla przyszłych pokoleń pamiątek Ukrywa się je w specjalnym pojemniku. Kapsułę zwykle zakopuje się w ziemi lub umieszcza w fundamentach nowego budynku. Do kapsuły wkłada się np. fotografie, listy, gazety codzienne, kroniki. Przedmioty te nie mają większej wartości historycznej w momencie tworzenia kapsuły, cała idea polega na tym, aby taką kapsułę otworzyć po wielu latach, np. 50 czy stu. Wtedy zwykła gazeta ukryta w pojemniku jest ciekawą pamiątką dla odkrywców.

W Radomsku, z tego co mi wiadomo, ukrytych jest co najmniej kilka kapsuł czasu. Mam na myśli te, które są tworzone przez lokalne społeczności czy instytucje. Każdy z nas może przecież stworzyć prywatną kapsułę czasu i zakopać ją np. na swoim podwórku. Moją uwagę tym razem zwrócił duży kamień z tablicą pamiątkową, znajdujący się obok tzw. siłowni pod chmurką przy ul. Kościuszki. Pod kamieniem jest zakopana kapsuła czasu.

Została ona tam umieszczona 23 sierpnia 2014 roku. Podczas specjalnie przygotowanego pikniku radomszczanie mogli zostawić w kapsule pamiątki mające na celu ukazanie przyszłym pokoleniom wartości, jakie były dla nich wtedy ważne. W kapsule znalazły się m.in. płyty z muzyką (ciekawe czy za 50 lat będą nadal funkcjonowały odtwarzacze CD…), plakaty, książki oraz listy. Zakopanie kapsuły było finałem kampanii społecznej „Wartości dla przyszłości” realizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pamiątki z 2014 roku mają zostać otwarte w odległym 2064 roku…

 

1131 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: