Ks. Edward Wiciński

Ten artykuł dodałem 6.06.2021 roku

Podczas spaceru po cmentarzu w Niedośpielinie zauważyłem dość świeży grób, w którym niedawno został pochowany ks. kan. Edward Wiciński. Zmarł on 30 grudnia 2020 roku w wieku 76 lat.

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

Spróbowałem odnaleźć informacje na temat tego księdza. Urodził się on w 1944 roku. Ostatnio był proboszczem w parafii pw. Chrystusa Króla w Sosnowcu Klimontowie, skąd w 2011 roku odszedł na emeryturę. Na podstawie pośrednich informacji („w 51 roku kapłaństwa odszedł do Domu Pana”) ustaliłem, że święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku, a więc w wieku 25 lat. Wcześniej był on proboszczem m.in. w Wojkowicach Kościelnych (niedaleko Siewierza).

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dniu 4 stycznia 2021 roku pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Niedośpielinie. Po mszy świętej pogrzebowej trumna z ciałem zmarłego złożona została w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym. I to jest informacja, która odpowiada na moje pytania o związki tego kapłana z naszymi stronami. Oprócz tego w niektórych publikacjach można spotkać informację, że ks. Edward Wiciński jest jednym z księży pochodzących z miejscowej parafii.

286 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)