Ks. Edward Wiciński

Podczas spaceru po cmentarzu w Niedośpielinie zauważyłem dość świeży grób, w którym niedawno został pochowany ks. kan. Edward Wiciński. Zmarł on 30 grudnia 2020 roku w wieku 76 lat.

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

Spróbowałem odnaleźć informacje na temat tego księdza. Urodził się on w 1944 roku. Ostatnio był proboszczem w parafii pw. Chrystusa Króla w Sosnowcu Klimontowie, skąd w 2011 roku odszedł na emeryturę. Na podstawie pośrednich informacji („w 51 roku kapłaństwa odszedł do Domu Pana”) ustaliłem, że święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku, a więc w wieku 25 lat. Wcześniej był on proboszczem m.in. w Wojkowicach Kościelnych (niedaleko Siewierza).

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dniu 4 stycznia 2021 roku pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Niedośpielinie. Po mszy świętej pogrzebowej trumna z ciałem zmarłego złożona została w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym. I to jest informacja, która odpowiada na moje pytania o związki tego kapłana z naszymi stronami. Oprócz tego w niektórych publikacjach można spotkać informację, że ks. Edward Wiciński jest jednym z księży pochodzących z miejscowej parafii.

Zdjęcia grobu z grudnia 2022 roku

Będąc ponownie na cmentarzu w Niedośpielinie zauważyłem, że miejsce pochówku ks. Edwarda Wicińskiego ma już formę nagrobka. Informacje tam zawarte pokrywają się z tym, co wcześniej udało mi się odczytać i ustalić.

Grudzień 2022 r., fot. Paweł Dudek

Grudzień 2022 r., fot. Paweł Dudek

 

816 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj