Murowana kapliczka z krzyżem w Żeleźnicy

Ten artykuł dodałem 27.01.2019 roku

W Żeleźnicy na skrzyżowaniu drogi prowadzącej z Gór Mokrych do Oleszna i drogi prowadzącej do miejscowego kościoła znajduje się murowana kapliczka zwieńczona krzyżem.

kapliczka_murowana_zeleznica_1

kapliczka_murowana_zeleznica_2

Kapliczka ma charakter słupkowy, zbudowana jest na podstawie prostokąta. Z przodu znajduje się podest na kwiaty i znicze. W górnej części kapliczki jest nisza, w której umieszczono pomalowaną na kolorowo figurę Maryi. Poniżej niszy znajduje się napis: „OFIARA Z DOCHODÓW BRATCKICH” oraz data roczna, według mnie chodzi o 1945 rok, ale może ktoś odczyta to inaczej, a może ktoś ma konkretną informację.

kapliczka_murowana_zeleznica_3

Kapliczkę wykonał zapewne A. Paryzel z Przedborza. Taką informację znalazłem z boku obiektu.

kapliczka_murowana_zeleznica_4

Po przeciwnej stronie skrzyżowania znajduje się obelisk upamiętniający wypadek króla Kazimierza Wielkiego.

kapliczka_murowana_zeleznica_5W oddali widać obelisk poświęcony królowi Kazimierzowi Wielkiemu

185 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.