Najstarsze radomszczańskie drzewo pochodzi z ok. 1860 roku!

Ten artykuł dodałem 17.09.2019 roku

Napisał do mnie pan Ernest Rudnicki, radomszczański dendrolog, przesyłając niesamowitą ciekawostkę. Bo informacja o najstarszym drzewie w Radomsku jest naprawdę ciekawa! Na blogu pisałem już o tej roślinie, ale teraz pojawiły się nowe fakty…

Fot. Ernest Rudnicki

Dzisiejsza wizyta u pani Zofii Gzik z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami odkryła bardzo ważną kartę historii najstarszego radomszczańskiego drzewa. Posiadająca status pomnika przyrody od 1998 roku lipa drobnolistna przy kaplicy na Cmentarzu Starym została posadzona dokładnie w 1863 roku na zbiorowej mogile ofiar powstania styczniowego… Obecnie, po utracie jednego z trzech pni, sędziwa lipa ma problem z rozkładem nasady pnia. Prawdopodobnie będzie wymagać dodatkowych wiązań lub może nawet odciągów. Będę się starał o dofinansowania do tych instalacji. Sam spróbuję zaś szczepienia mostowego (pierwszy raz dla drzewa pomnikowego).

Lipa została więc posadzona w roku 1863 – wtedy jako małe drzewko, pewnie 2-3-letnie. Można więc założyć, że pochodzi ono z ok. 1860 roku.

Fot. Ernest Rudnicki

1275 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: