Najstarsze radomszczańskie drzewo pochodzi z ok. 1860 roku!

Napisał do mnie pan Ernest Rudnicki, radomszczański dendrolog, przesyłając niesamowitą ciekawostkę. Bo informacja o najstarszym drzewie w Radomsku jest naprawdę ciekawa! Na blogu pisałem już o tej roślinie, ale teraz pojawiły się nowe fakty…

Fot. Ernest Rudnicki

Dzisiejsza wizyta u pani Zofii Gzik z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami odkryła bardzo ważną kartę historii najstarszego radomszczańskiego drzewa. Posiadająca status pomnika przyrody od 1998 roku lipa drobnolistna przy kaplicy na Cmentarzu Starym została posadzona dokładnie w 1863 roku na zbiorowej mogile ofiar powstania styczniowego… Obecnie, po utracie jednego z trzech pni, sędziwa lipa ma problem z rozkładem nasady pnia. Prawdopodobnie będzie wymagać dodatkowych wiązań lub może nawet odciągów. Będę się starał o dofinansowania do tych instalacji. Sam spróbuję zaś szczepienia mostowego (pierwszy raz dla drzewa pomnikowego).

Lipa została więc posadzona w roku 1863 – wtedy jako małe drzewko, pewnie 2-3-letnie. Można więc założyć, że pochodzi ono z ok. 1860 roku.

Fot. Ernest Rudnicki

1575 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj