Nieznana bocznica kolejowa (wzdłuż ulicy Reymonta)

Ten artykuł dodałem 22.09.2018 roku

W Radomsku znajdowało się niegdyś wiele odgałęzień od głównej linii kolejowej. Dość nieznanym faktem jest bocznica prowadząca wzdłuż fragmentu ulicy Reymonta. Odchodziła ona od głównych torów (tych, z których korzystają po dzień dzisiejszy pociągi pasażerskie i towarowe) mniej więcej na wysokości wieży ciśnień. Przebiegała więc w miejscu, gdzie dziś znajduje się postój dla autobusów oraz parking dla korzystających z dworca PKS i PKP. Następnie przecinała ona miejsce, w którym łączą się obecne ulice Reymonta oraz Kolejowa.

bocznica_reymonta_radomsko

Tory biegły wzdłuż budynku obecnego pubu Bourbon Street, następnie obok dawnego młyna i innych budynków położonych blisko ulicy. Na tej wysokości linia odchodziła od ulicy Reymonta, zagłębiając się coraz bardziej w teren ówczesnej fabryki Towarzystwa Przemysłu Metalurgicznego. Na terenie zakładu bocznica odgałęziała się na kolejne linie, które dochodziły do wielu pojedynczych budynków. Świadczy to o ogromnej roli kolei w tamtych czasach. Bocznicę tę zlikwidowano wiele lat temu, nie ma wzdłuż ulicy Reymonta żadnego śladu po niej. Jeszcze do niedawna jednak na terenach należących do Metalurgii znaleźć można było fragmenty torowisk.

Ten krótki artykuł jest inspirowany tekstem pochodzącym ze strony „Kolejowe Radomsko”. Niestety strony nie ma już w internecie…

931 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne info

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
3. Zdjęcia w artykułach są aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na adres podany w punkcie 4, na pewno się dogadamy.