Pocztówka przedstawiająca zburzoną stację kolejową w Noworadomsku (zdjęcie od południowego-zachodu)

Ten artykuł dodałem 25.06.2021 roku

W ostatnim czasie na Allegro pojawiła się pocztówka przedstawiająca budynek dworca kolejowego w Noworadomsku. Zdjęcie na tej pocztówce pochodzi zapewne z czasów pierwszej wojny światowej, gdyż to właśnie wtedy, w 1914 roku dworzec został zburzony. Zdjęcie wykonane jest najprawdopodobniej w kierunku północno-wschodnim. Obecnie miejsce, z którego fotograf wykonywał zdjęcie jest niezagospodarowane. Kiedyś zamieściłem już podobną pocztówkę, również przedstawiającą zburzony dworzec, ale wykonaną z drugiej strony budynku. Warto też obejrzeć zdjęcie zburzonego dworca z żołnierzami na pierwszym planie.

Nie ma też już żadnego z widocznych tam budynków. Gdyby zdjęcie wykonać kilka lat później być może dałoby się dostrzec zbudowaną w latach 20. wieżę ciśnień. Na zdjęciu widać tablicę z niemieckojęzycznym napisem: AUSGANG / FAHRKARTEN / BEREIT HÄLTEN. Oznacza to: WYJŚCIE / BILETY / GOTOWE TRZYMAĆ. Wskazuje to na fakt, że zdjęcie zostało wykonane w czasie stacjonowania wojsk austriackich w Radomsku. Austriacy, jak wiadomo, posługują się językiem niemieckim. Rewers pocztówki jest dość prosty, widoczna jest tam liniatura pocztówkowa, ale napisów już żadnych nie ma. Nie posiadam niestety w swoich zbiorach tej pocztówki, cena na aukcji była dla mnie zbyt wysoka.

363 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)