Obelisk w leśniczówce Zacisze

Ten artykuł dodałem 11.09.2018 roku

8 listopada 2014 roku w Zaciszu koło Popielarni (gmina Wielgomłyny) odbyło się odsłonięcie obelisku upamiętniającego spotkanie Komendanta Głównego Armii Krajowej gen. Leopolda Okulickiego z członkami brytyjskiej misji wojskowej Freston. Miało ono miejsce 3 stycznia 1945 roku. O spotkaniu pisałem tutaj.

obelisk_zacisze_1

Obelisk ma formę głazu z tablicą. Poniżej znajduje się treść tej tablicy.

W tym miejscu w leśniczówce Zacisze
w dniu 3 stycznia 1945 roku
odbyło się spotkanie
Komendanta Głównego Armii Krajowej
generała Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”
ze zrzuconymi do okupowanego kraju oficerami
Brytyjskiej Misji Wojskowej SOE „FRESTON”
pod dowództwem
pułkownika Davida Hudsona-doradcy Premiera
Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla

Nadleśnictwo Radomsko Gmina Wielgomłyny

obelisk_zacisze_2

Podczas odsłonięcia nastąpiło poświęcenie obelisku. Dokonał tego proboszcz z parafii w Niedośpielinie ks. Gabriel Orzeszyna. Obok pomnika posadzono wówczas dwa dęby, które mają upamiętniać gen. Okulickiego oraz płk. Duane’a Hudsona. W trakcie uroczystości nie mogło zabraknąć Apelu Poległych oraz salwy honorowej wykonanej przez żołnierzy.

obelisk_zacisze_3

283 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.