Obelisk w leśniczówce Zacisze

Ten artykuł dodałem 11.09.2018 roku

8 listopada 2014 roku w Zaciszu koło Popielarni (gmina Wielgomłyny) odbyło się odsłonięcie obelisku upamiętniającego spotkanie Komendanta Głównego Armii Krajowej gen. Leopolda Okulickiego z członkami brytyjskiej misji wojskowej Freston. Miało ono miejsce 3 stycznia 1945 roku. O spotkaniu pisałem tutaj.

obelisk_zacisze_1Wrzesień 2018 r., fot. Paweł Dudek

Obelisk ma formę głazu z tablicą. Poniżej znajduje się treść tej tablicy.

W tym miejscu w leśniczówce Zacisze
w dniu 3 stycznia 1945 roku
odbyło się spotkanie
Komendanta Głównego Armii Krajowej
generała Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”
ze zrzuconymi do okupowanego kraju oficerami
Brytyjskiej Misji Wojskowej SOE „FRESTON”
pod dowództwem
pułkownika Davida Hudsona-doradcy Premiera
Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla

Nadleśnictwo Radomsko Gmina Wielgomłyny

obelisk_zacisze_2Wrzesień 2018 r., fot. Paweł Dudek

Podczas odsłonięcia nastąpiło poświęcenie obelisku. Dokonał tego proboszcz z parafii w Niedośpielinie ks. Gabriel Orzeszyna. Obok pomnika posadzono wówczas dwa dęby, które mają upamiętniać gen. Okulickiego oraz płk. Duane’a Hudsona. W trakcie uroczystości nie mogło zabraknąć Apelu Poległych oraz salwy honorowej wykonanej przez żołnierzy.

obelisk_zacisze_3Wrzesień 2018 r., fot. Paweł Dudek

Wizyta w maju 2021 roku

Odwiedziłem to miejsce w maju 2021 roku. Przy remizie w Woli Kuźniewskiej znajduje się od jakiegoś czasu znak informujący jak dotrzeć do kamienia pamiątkowego w miejscu spotkania Komendanta Głównego Armii Krajowej gen. Leopolda Okulickiego z oficerami Brytyjskiej Misji Wojskowej. Drugi znak, z tą samą informacją znajduje się za Popielarnią, ale jeszcze przed wjazdem w las. Z pewnością takie oznaczenie sprawi, że będzie tam łatwiej trafić. Znaki postawiły Lasy Państwowe z inicjatywy p. Grzegorza Drzewowskiego.

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

1170 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: