Pieśń pt. „Kolędnicy śpiewają” z czasopisma szkolnego z 1926 roku

Ten artykuł dodałem 6.01.2022 roku

W czasopiśmie Kółka Polonistycznego im. Wł. St. Reymonta uczniów Gimnazjum Humanistycznego Męskiego Stanisława Niemca w Radomsku pt. „Nasza Szkoła”, nr 2 z 1926 roku znajdują się na stronie 12 słowa pieśni pt. „Kolędnicy śpiewają”. Słowa te spisał S. Michalski z VI klasy.

Kolędnicy śpiewają

Z tamty strony gaika
Zielini się trowka,
Tam pastyrze pasą woły
Jedzą kase z gorka.

Janioł się dowiedzioł
Pastyrzom powiedzioł,
Że sie Chrystus Pon Narodził,
Zeby kuzdy wiedzioł.

Jak nom nic nie docie,
Chwały nie doznocie,
Miski, gorki potłucemy,
Co w kuminie mocie.

Pieśń napisana jest gwarą, ale myślę, że nie ma większego problemu ze zrozumieniem tego tekstu. Ciekawy artykuł na temat gwary radomszczańskiej ukazał się w tym samym numerze czasopisma. Pisałem na ten temat tutaj.

181 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)