Obraz nad bramą wejściową na dziedziniec klasztoru Franciszkanów

Ten artykuł dodałem 17.04.2021 roku

Na starych fotografiach przedstawiających wejście na dziedziniec klasztoru Franciszkanów znalazłem coś, czego obecnie już nie ma. Jest to obraz umieszczony tuż nad bramą wejściową. Dziś pozostała już tylko wnęka. Trudno na poniższym zdjęciu ustalić kogo lub co przedstawia obraz, zapewne jest to wizerunek świętego, może Świętego Franciszka lub Matki Boskiej. Będę zwracał uwagę na inne stare zdjęcia tego miejsca, może natrafię na widok przedstawiający ten obraz z bliższej perspektywy.

Zdjęcie pochodzi z lat 1905-1910

W przewodniku pt. „Sanktuarium Matki Bożej w kościele OO. Franciszkanów w Radomsku” autorstwa Symeona Józefa Barcika OFMConv znajdują się dwa zdjęcia, na których widać wnękę z obrazem. jeden z Czytelników, który poinformował mnie o tych właśnie zdjęciach, twierdzi, że nie jest to obraz, ale fresk. Nie upieram się przy tym. Gdyby pojawiły się kolejne źródła, informacje na ten temat, artykuł zaktualizuję.

Symeon Józef Barcik OFMConv, Sanktuarium Matki Bożej w kościele OO. Franciszkanów w Radomsku, Radomsko 1997, s. 7

Symeon Józef Barcik OFMConv, Sanktuarium Matki Bożej w kościele OO. Franciszkanów w Radomsku, Radomsko 1997, s. 15

Poniżej znajdują się dwa współczesne zdjęcia. Na pierwszym z nich widać pustą wnękę po obrazie. Drugie zdjęcie przedstawia bramę od strony dziedzińca. Tam jest podobna wnęka i znajduje się w niej obraz. Kto wie, może to obraz, który przeniesiono z drugiej strony?

Kwiecień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Kwiecień 2021 r., fot. Paweł Dudek

265 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)