Obraz nad bramą wejściową na dziedziniec klasztoru Franciszkanów

Na starych fotografiach przedstawiających wejście na dziedziniec klasztoru Franciszkanów znalazłem coś, czego obecnie już nie ma. Jest to obraz umieszczony tuż nad bramą wejściową. Dziś pozostała już tylko wnęka. Trudno na poniższym zdjęciu ustalić kogo lub co przedstawia obraz, zapewne jest to wizerunek świętego, może Świętego Franciszka lub Matki Boskiej. Będę zwracał uwagę na inne stare zdjęcia tego miejsca, może natrafię na widok przedstawiający ten obraz z bliższej perspektywy.

Zdjęcie pochodzi z lat 1905-1910

W przewodniku pt. „Sanktuarium Matki Bożej w kościele OO. Franciszkanów w Radomsku” autorstwa Symeona Józefa Barcika OFMConv znajdują się dwa zdjęcia, na których widać wnękę z obrazem. jeden z Czytelników, który poinformował mnie o tych właśnie zdjęciach, twierdzi, że nie jest to obraz, ale fresk. Nie upieram się przy tym. Gdyby pojawiły się kolejne źródła, informacje na ten temat, artykuł zaktualizuję.

Symeon Józef Barcik OFMConv, Sanktuarium Matki Bożej w kościele OO. Franciszkanów w Radomsku, Radomsko 1997, s. 7

Symeon Józef Barcik OFMConv, Sanktuarium Matki Bożej w kościele OO. Franciszkanów w Radomsku, Radomsko 1997, s. 15

Poniżej znajdują się dwa współczesne zdjęcia. Na pierwszym z nich widać pustą wnękę po obrazie. Drugie zdjęcie przedstawia bramę od strony dziedzińca. Tam jest podobna wnęka i znajduje się w niej obraz. Kto wie, może to obraz, który przeniesiono z drugiej strony?

Kwiecień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Kwiecień 2021 r., fot. Paweł Dudek

657 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj