Plenerowa wystawa poświęcona Warszycowi i KWP na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi

Ten artykuł dodałem 16.03.2017 roku

Przechadzając się ulicą Piotrkowską w Łodzi (w pobliżu posesji nr 68) natrafiłem na bardzo ciekawą plenerową wystawę, związaną z historią naszego regionu. Wystawa ta nosi tytuł „Stanisław Sojczyński Warszyc i Konspiracyjne Wojsko Polskie”. Została ona stworzona przez Instytut Pamięci Narodowej Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Łodzi. To w sumie sześć czworokątnych banerów, na których opisano losy Stanisława Sojczyńskiego oraz jego podkomendnych. Można tam przeczytać m.in. biogram „Warszyca” oraz innych dowódców KWP. Znalazło się tam również kilka słów o misji „Freston”. W oczy rzuca się zdjęcie radomszczańskiego ratusza.

wystawa_warszyc_kwp_lodz_piotrkowska_1

Wystawa została otwarta 1 marca i będzie można ją oglądać do końca miesiąca.

wystawa_warszyc_kwp_lodz_piotrkowska_2

wystawa_warszyc_kwp_lodz_piotrkowska_3

wystawa_warszyc_kwp_lodz_piotrkowska_4

Kilka informacji o wystawie

Autorzy: Paweł Kowalski, dr Tomasz Toborek
Projekt graficzny: dr Milena Romanowska
Recenzent: dr Agnieszka Łuczak
Fotografie i dokumenty ze zbiorów: Agencja Fotonowa, Bundesarchiv, Fotopolska.eu, Imperial War Museums, Instytutu Pamięci Narodowej, Ośrodka Karta, Tomasza Toborka, Wikimedia Commons, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

wystawa_warszyc_kwp_lodz_piotrkowska_5

1327 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: