Plenerowa wystawa poświęcona Warszycowi i KWP na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi

Ten artykuł dodałem 16.03.2017 roku

Przechadzając się ulicą Piotrkowską w Łodzi (w pobliżu posesji nr 68) natrafiłem na bardzo ciekawą plenerową wystawę, związaną z historią naszego regionu. Wystawa ta nosi tytuł „Stanisław Sojczyński Warszyc i Konspiracyjne Wojsko Polskie”. Została ona stworzona przez Instytut Pamięci Narodowej Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Łodzi. To w sumie sześć czworokątnych banerów, na których opisano losy Stanisława Sojczyńskiego oraz jego podkomendnych. Można tam przeczytać m.in. biogram „Warszyca” oraz innych dowódców KWP. Znalazło się tam również kilka słów o misji „Freston”. W oczy rzuca się zdjęcie radomszczańskiego ratusza.

wystawa_warszyc_kwp_lodz_piotrkowska_1

Wystawa została otwarta 1 marca i będzie można ją oglądać do końca miesiąca.

wystawa_warszyc_kwp_lodz_piotrkowska_2

wystawa_warszyc_kwp_lodz_piotrkowska_3

wystawa_warszyc_kwp_lodz_piotrkowska_4

Kilka informacji o wystawie

Autorzy: Paweł Kowalski, dr Tomasz Toborek
Projekt graficzny: dr Milena Romanowska
Recenzent: dr Agnieszka Łuczak
Fotografie i dokumenty ze zbiorów: Agencja Fotonowa, Bundesarchiv, Fotopolska.eu, Imperial War Museums, Instytutu Pamięci Narodowej, Ośrodka Karta, Tomasza Toborka, Wikimedia Commons, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

wystawa_warszyc_kwp_lodz_piotrkowska_5

815 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.