Pogrzeb Telesfora Mickiewicza. Zdjęcie z 1935 roku

Ten artykuł dodałem 25.10.2016 roku

Zdjęcie przedstawia uroczystości pogrzebowe przy grobie weterana powstania styczniowego, Telesfora Mickiewicza.

uroczystosci_pogrzebowe_radomsko_1935rZdjęcie pochodzi z archiwum rodzinnego Mickiewiczów. Domena publiczna, Wikimedia Commons

Telesfor Mickiewicz urodził się w Suwałkach w 1845 roku. Za udział w powstaniu styczniowym został skazany na 10 lat zesłania na Syberię. Stamtąd wrócił na ziemie polskie w 1870 roku. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę został odznaczony m.in. przez Józefa Piłsudskiego. Zamieszkał w Radomsku, gdzie zmarł 26 grudnia 1935 roku. Pogrzeb odbył się z wielkimi honorami. Był to jednocześnie manifest niepodległościowy, podczas którego obecni byli przedstawiciele władzy oraz wojska. Grób rodziny Mickiewiczów jest zachowany do dziś.

Na blogu znajduje się dwuczęściowy wywiad z Telesforem Mickiewiczem (część pierwsza oraz część druga).

947 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.