Podporucznik pilot Cezary-Jerzy Owczarek

Urodził się 11 lipca 1943 roku w Radomsku. W naszym mieście ukończył szkołę podstawową, a w 1962 roku Technikum Mechaniczne. Przygodę z lotnictwem rozpoczął w Aeroklubie Częstochowskim w ramach Lotniczego Przysposobienia Wojskowego. Następnie wstąpił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Tam w 1965 roku uzyskał stopień podporucznika pilota. Następnie rozpoczął służbę w 10 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Łasku.

5 kwietnia 1968 roku zginął śmiercią lotnika na myśliwcu przechwytującym LiM-2 przy podejściu do lądowania na lotnisku w Łasku, w czasie lotów nocnych – najprawdopodobniej został oślepiony przez reflektor, chociaż inne źródła podają, że przyczyną katastrofy było prawdopodobnie błędne działanie pilota. Jest pochowany na cmentarzu Nowym w Radomsku.

 Płk. pilot doświadczalny mgr Bolesław Zoń o pogrzebie podporucznika pilota Cezarego Owczarka:

 

„Nad grobem Czarka przeleciała z ogromnym hukiem eskadra srebrzystych LiM-ów. Na stromym, prawie pionowym wznoszeniu LiM-y rozeszły się na wszystkie kierunki i przechylając się raz na lewe, raz na prawe skrzydło salutowały jednemu ze swoich pilotów. To także jego pułk, jego koledzy – piloci za sterami tych maszyn, pożegnali kolegę. To było wspaniałe lotnicze pożegnanie”

1087 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj