Podporucznik pilot Cezary-Jerzy Owczarek

Ten artykuł dodałem 27.09.2018 roku

Urodził się 11 lipca 1943 roku w Radomsku. W naszym mieście ukończył szkołę podstawową, a w 1962 roku Technikum Mechaniczne. Przygodę z lotnictwem rozpoczął w Aeroklubie Częstochowskim w ramach Lotniczego Przysposobienia Wojskowego. Następnie wstąpił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Tam w 1965 roku uzyskał stopień podporucznika pilota. Następnie rozpoczął służbę w 10 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Łasku.

5 kwietnia 1968 roku zginął śmiercią lotnika na myśliwcu przechwytującym LiM-2 przy podejściu do lądowania na lotnisku w Łasku, w czasie lotów nocnych – najprawdopodobniej został oślepiony przez reflektor, chociaż inne źródła podają, że przyczyną katastrofy było prawdopodobnie błędne działanie pilota. Jest pochowany na cmentarzu Nowym w Radomsku.

 Płk. pilot doświadczalny mgr Bolesław Zoń o pogrzebie podporucznika pilota Cezarego Owczarka:

 

„Nad grobem Czarka przeleciała z ogromnym hukiem eskadra srebrzystych LiM-ów. Na stromym, prawie pionowym wznoszeniu LiM-y rozeszły się na wszystkie kierunki i przechylając się raz na lewe, raz na prawe skrzydło salutowały jednemu ze swoich pilotów. To także jego pułk, jego koledzy – piloci za sterami tych maszyn, pożegnali kolegę. To było wspaniałe lotnicze pożegnanie”

269 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.