Rędziny – pomnik ofiar walk z czasów drugiej wojny światowej

Ten artykuł dodałem 18.06.2018 roku

W Rędzinach (tych w gminie Żytno – nie mylić z Rędzinami pod Częstochową) znajduje się pomnik ofiar walk w czasie drugiej wojny światowej. Obiekt ten, wykonany z betonu, ma czworoboczną podstawę. Zwieńczony jest krzyżem z wizerunkiem Jezusa. Całość otoczona jest metalowym płotkiem.

pomnik_ofira_drugiej_wojny_swiatowej_redziny_1

Na trzech z czterech boków znajdują się nazwiska ofiar, na cześć których wzniesiono pomnik. Od frontu jest jeszcze wizerunek miecza oraz pochodni, a nieco niżej rozłożonego wieńca laurowego. Pomiędzy tym zapisano „OFIAROM WALKI O WOLNOŚĆ Z LAT 1939/1945.

pomnik_ofira_drugiej_wojny_swiatowej_redziny_2

Nazwiska na frontowej ściance pomnika:

WYPYCH S
WYPYCH Z
CHSZĄSZCZ A
DROBNIK S
FERDYAN A
SZYDA A
MŁYNARCZYK A
KIDAWA L
STOJANOWSKA A
WOŹNIAK J
FOLWARCZNY J
SOBUTKA J
BUCZYŃSKI W
BUS P

pomnik_ofira_drugiej_wojny_swiatowej_redziny_3

Nazwiska na prawej ścianie:

 JASTRZĘBSKI F
BUS J
BUS W
BUS J
NIEDZWIECKI W
MALCZYK W
CIECIÓRA J
NIEDZWIECKI S
SZYDA Z
SOWIŃSKA J
FLASZA L
SUŁGUT C
SMĘDZIK W

pomnik_ofira_drugiej_wojny_swiatowej_redziny_4

Nazwiska na lewej ścianie pomnika:

NAKIELSKI B
NIĆKA W
KOWALSKI S
PIĄTEK S
PRUDŁO S
ALEKSANDROWICZ S
PRUDŁO A
WIATR P
SOBCZYK J
SZCZECHLA J
WYPYCH P
WYPYCH E
WYPYCH J

Przy przepisywaniu napisów pominąłem kropki po inicjałach imion, ponieważ na froncie oraz z prawej strony tych kropek nie widać, a po lewej są tylko po niektórych literach. Może po jakimś odmalowywaniu pomnika nie odtworzono kropek? Zastanawia mnie też kolejność w jakiej zapisano nazwiska na trzech ściankach. Nie są one ułożone alfabetycznie, nie są też ułożone według płci i raczej nie są pogrupowane według rodzin. Klucz wydaje się zupełnie inny.

Zdjęcia z października 2020 roku

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

1454 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)