Stara tablica informacyjna z planem osiedla 16 Stycznia i Kowalowiec

Ten artykuł dodałem 12.01.2020 roku

Takie perełki są już w niewielu miejscach naszego miasta. Przy ulicy Brzeźnickiej, obok bloku oznaczonego numerem 33 znajduje się stara tablica informacyjna z planem okolicy – niegdyś nazywanej Osiedlem 16 Stycznia, ze względu na nazwę głównej ulicy. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku zmieniono nazwę ulicy na Brzeźnicką, ale wielu mieszkańców nadal używa starych określeń – dla osiedla i właśnie dla ulicy.

Sama tablica musiała zostać wykonana lub chociaż zmodyfikowana w latach 90. (i raczej nie później). Widnieje na niej bowiem ulica Brzeźnicka, która wcześniej się tak nie nazywała. Co ciekawe, obecną ulicę Pajdaka nazwano wówczas ulicą Kasprzaka. Wydaje mi się, że zmiany nazwy obydwu ulic dokonały się w tym samym czasie, stąd moje zdziwienie, że jedną nazwano na tablicy po nowemu, a drugą po staremu. Oprócz dużego planu osiedla bloków wzdłuż ulicy Brzeźnickiej, Miłej oraz Batorego znajduje się tam także bardzo prosty zarys planu Radomska, z zaznaczonymi zaledwie kilkoma ulicami oraz innymi osiedlami blokowymi – Tysiąclecia – Centrum, Piastowskie oraz Tysiąclecia – Wschód. Wizerunek króla Polski Stefana Batorego na jednej ze ścianek nie jest przypadkowy – obok zaczyna się ulica nazwana jego imieniem. Warto zaznaczyć, że na górze, nad głównym planem znajduje się informacja, że dotyczy on także osiedla Kowalowiec, które obejmuje kilka bloków znajdujących się przy ulicy Brzeźnickiej w stronę gierkówki.

693 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: