[stare zdjęcie] Członkowie Rady Delegatów Robotniczych w Radomsku podczas wiecu

Zdjęcie przedstawia członków Rady Delegatów Robotniczych podczas wiecu w Radomsku. Rady Delegatów Robotniczych były to organy przedstawicielskie robotników oraz chłopów, które tworzyły się w Polsce od listopada 1918 roku i działały przez kilka-kilkanaście miesięcy. Faktycznie powstawały one z inicjatywy m.in. SDKPiL oraz PPS-Lewicy. Mam dwie teorie co do daty wykonania tego zdjęcia. Na pewno odbył się on między jesienią 1918 a 1920 rokiem. W albumie pt. „Radomsko” (skąd pochodzi to zdjęcie – jednak z innej części tego wydawnictwa) zaznaczono, że miejscowa Rada Delegatów Robotniczych ukonstytuowała się 16 listopada 1918 roku. Istnieje prawdopodobieństwo, że fotografia dokumentuje to właśnie spotkanie. Może jednak to być także zdjęcie z wiecu, który odbył się nieco wcześniej, bo 27 września. W innym moim wpisie znajduje się plakat zachęcający do przybycia na ten wiec.

Znalazłem też informację, że Rady Delegatów Robotniczych tworzone były także podczas rewolucji z 1905 roku oraz bezpośrednio po drugiej wojnie światowej, ale wydaje mi się, że zdjęcie nie przedstawia tych wydarzeń.

Warto zaznaczyć, że radomszczańska Rada Delegatów Robotniczych z okresu po odzyskaniu niepodległości była rewolucyjnym organem, który chciał administrować oraz zarządzać Radomskiem. Jednakże po powszechnych wyborach do Rady Miejskiej, Rada Delegatów Robotniczych straciła mandat do rządzenia, a wkrótce potem jej członkowie trafili do więzienia. W ten sposób nie udało się socjalistycznym oraz lewicowym siłom politycznym przejąć legalnej władzy w Polsce. Wraz z kolejnymi miesiącami po odzyskaniu niepodległości sytuacja polityczna zaczęła się klarować, a ludzie zyskiwali większą świadomość procedur politycznych i ostatecznie nie dopuszczono do władzy samozwańczych instytucji dążących do wykorzystania stosunkowo niestabilnej sytuacji w kraju.

891 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj