[stare zdjęcie] Uroczysty wjazd Władysława Reymonta do Wierzchosławic

Ten artykuł dodałem 16.11.2019 roku

W zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego znalazłem ciekawe zdjęcie, przedstawiające uroczysty wjazd Władysława Reymonta do Wierzchosławic. Bez znajomości kontekstu fotografia ta może wydawać się po prostu kolejną zwykłą pamiątką po nobliście, który urodził się w Kobielach Wielkich.

Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe. Dawna sygnatura: 1-K-1757-1. Numer negatywu: 3626-4

Na zdjęciu widzimy Władysława Reymonta, który siedzi na wozie konnym razem ze swoją żoną Aurelią. Są odświętnie ubrani, siedzą przodem do kierunku jazdy. Towarzyszy im dwóch panów, którzy siedzą na wprost pary. Wóz jest prowadzony przez trzech mężczyzn. Widać, że jest on przystrojony jedliną, a więc nie jest to przejazd przypadkowy. O co więc chodzi? Fotografię datuje się na sierpień 1925 roku. Reymont jest wtedy cenionym pisarzem. W listopadzie poprzedniego roku otrzymał Nagrodę Nobla. A w maju 1925 roku wstąpił do PSL „Piast”. I za chwilę rozpoczną się uroczyste dożynki, które jednocześnie mają uczcić przyznanie Nobla autorowi „Chłopów”. Reymont był na tej uroczystości najważniejszą postacią, nawet ważniejszą niż ówczesny prezes PSL „Piast” – Wincenty Witos.

948 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: