Teofil Wojeński

Ten artykuł dodałem 1.10.2018 roku

Urodził się w 1890 roku w Radomsku. Zmarł w 1963 roku. Był pedagogiem, doktorem filologii i działaczem nauczycielskiego ruchu związkowego. W zawodzie nauczyciel pracował od 1916 roku. W swojej karierze pełnił nawet funkcję dyrektora gimnazjum. Był długoletnim prezesem Związku Zawodowego Nauczycieli Polskich Średnich Szkół. W 1939 roku razem z czterema innymi działaczami założył Tajną Organizację Nauczycielską. W latach 1956-1960 był członkiem Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego i redaktorem naczelnym „Głosu Nauczycielskiego”.

Od 1957 roku był profesorem na Uniwersytecie Warszawskim. Wojeński jest autorem szeregu artykułów publicystycznych i pedagogicznych oraz prac z historii literatury. Wybrane tytuły: „Stefan Żeromski – rozbiór treści ideowej” (1926), „Publicystyka okresu pozytywizmu. Wybór tekstów” (1953) oraz dość popularna w kręgach akademickich nawet dziś „Historia literatury polskiej” (tom I i II, 1946).

340 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.