Teofil Wojeński

Ten artykuł dodałem 1.10.2018 roku

Urodził się w 1890 roku w Radomsku. Zmarł w 1963 roku. Był pedagogiem, doktorem filologii i działaczem nauczycielskiego ruchu związkowego. W zawodzie nauczyciel pracował od 1916 roku. W swojej karierze pełnił nawet funkcję dyrektora gimnazjum. Był długoletnim prezesem Związku Zawodowego Nauczycieli Polskich Średnich Szkół. W 1939 roku razem z czterema innymi działaczami założył Tajną Organizację Nauczycielską. W latach 1956-1960 był członkiem Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego i redaktorem naczelnym „Głosu Nauczycielskiego”.

Od 1957 roku był profesorem na Uniwersytecie Warszawskim. Wojeński jest autorem szeregu artykułów publicystycznych i pedagogicznych oraz prac z historii literatury. Wybrane tytuły: „Stefan Żeromski – rozbiór treści ideowej” (1926), „Publicystyka okresu pozytywizmu. Wybór tekstów” (1953) oraz dość popularna w kręgach akademickich nawet dziś „Historia literatury polskiej” (tom I i II, 1946).

1261 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: