Kamienica z orłami

Ten artykuł dodałem 10.05.2019 roku

Rzadko się zdarza, aby na elewacjach radomszczańskich kamienic zachowały się takie artystyczne elementy. Orły nad oknami to piękne ozdoby kamienicy przy ulicy Kościuszki 7. W tym przypadku trzeba jednak przyznać, że sam budynek jest w coraz gorszym stanie i jak tak dalej pójdzie to nie wiadomo jak długo będziemy się cieszyć elewacją spod której w wielu miejscach wystaje cegła, a masywne gzymsy są wspomnieniem przeszłości. O planowanym remoncie czytałem już w 2016 roku, od tamtej pory żadne prace nie ruszyły.

Z moich informacji wynika, że kamienica została zbudowana w 1918 roku, ale nie wykluczam, że jest starsza. Nie dotarłem do dokładniejszego źródła.

Jej pierwszymi właścicielami były dwie rodziny – Wunsche oraz Witte. Przed drugą wojną światową mieściło się tam wiele firm oraz instytucji: cukiernia, a potem restauracja Lucyny Brzęczkowskiej (do 1928 roku), cukiernia E. Winklera (ok. 1923), pracownia krawiecka Jana Macha (1934-1935 lub później), Powiatowa Kasa Oszczędności (1927-1928), Komunalna Kasa Oszczędności (1928-1932), Handlopol sp. z o.o. (1922 lub 1923-1924). W 1921 roku w kamienicy miały swą siedzibę także dwie firmy o nieustalonym rodzaju działalności handlowej – firma Henocha Złotnika oraz firma Majera Zylberszaca. Po drugiej wojnie światowej kamienica przestała być własnością rodziny Wunsche.

Później swoją siedzibę miał tam Urząd Bezpieczeństwa oraz Służba Bezpieczeństwa.

W ostatnich kilkudziesięciu latach w kamienicy przy ul. Kościuszki 7 swoje siedziby miały takie instytucje jak Związek Harcerstwa Polskiego, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Ośrodek Wspierania Rodziny oraz Stowarzyszenie Bezpieczeństwo i Sprawiedliwość.

Przy ustalaniu nazw firm i instytucji, które działały w tej kamienicy przed drugą wojną światową korzystałem z książki G. Mieczyńskiego pt. „Firmy radomszczańskie w dwudziestoleciu międzywojennym. Katalog” (Radomsko 2013).

1632 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: