Kamienica z orłami

Rzadko się zdarza, aby na elewacjach radomszczańskich kamienic zachowały się takie artystyczne elementy. Orły nad oknami to piękne ozdoby kamienicy przy ulicy Kościuszki 7. W tym przypadku trzeba jednak przyznać, że sam budynek jest w coraz gorszym stanie i jak tak dalej pójdzie to nie wiadomo jak długo będziemy się cieszyć elewacją spod której w wielu miejscach wystaje cegła, a masywne gzymsy są wspomnieniem przeszłości. O planowanym remoncie czytałem już w 2016 roku, od tamtej pory żadne prace nie ruszyły.

Z moich informacji wynika, że kamienica została zbudowana w 1918 roku, ale nie wykluczam, że jest starsza. Nie dotarłem do dokładniejszego źródła.

Jej pierwszymi właścicielami były dwie rodziny – Wunsche oraz Witte. Przed drugą wojną światową mieściło się tam wiele firm oraz instytucji: cukiernia, a potem restauracja Lucyny Brzęczkowskiej (do 1928 roku), cukiernia E. Winklera (ok. 1923), pracownia krawiecka Jana Macha (1934-1935 lub później), Powiatowa Kasa Oszczędności (1927-1928), Komunalna Kasa Oszczędności (1928-1932), Handlopol sp. z o.o. (1922 lub 1923-1924). W 1921 roku w kamienicy miały swą siedzibę także dwie firmy o nieustalonym rodzaju działalności handlowej – firma Henocha Złotnika oraz firma Majera Zylberszaca. Po drugiej wojnie światowej kamienica przestała być własnością rodziny Wunsche.

Później swoją siedzibę miał tam Urząd Bezpieczeństwa oraz Służba Bezpieczeństwa.

W ostatnich kilkudziesięciu latach w kamienicy przy ul. Kościuszki 7 swoje siedziby miały takie instytucje jak Związek Harcerstwa Polskiego, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Ośrodek Wspierania Rodziny oraz Stowarzyszenie Bezpieczeństwo i Sprawiedliwość.

Przy ustalaniu nazw firm i instytucji, które działały w tej kamienicy przed drugą wojną światową korzystałem z książki G. Mieczyńskiego pt. „Firmy radomszczańskie w dwudziestoleciu międzywojennym. Katalog” (Radomsko 2013).

1995 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj