W Przedborzu przyznano prawa miejskie dla Łodzi

Ten artykuł dodałem 23.08.2021 roku

W małym dziś Przedborzu nadano przed wiekami prawa miejskie dla wielkiej dziś Łodzi.

Budynek przedborskiego ratusza. Sierpień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Działo się to w dzień Św. Marty, 29 lipca 1423 roku. Król Polski Władysław Jagiełło przebywający akurat w tym czasie w Przedborzu nadał prawa miejskie magdeburskie dla wsi Lodzia. Dokument lokacyjny został wydany „Actum in Przedbors ipso die Sancto Marthe, anno domini millesimo quadrigentesimo vigesino tercio.” Znany jest on z XVI-wiecznego odpisu w zbiorach katedry włocławskiej.

29 lipca 1973 roku, w 550 rocznicę tego wydarzenia Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łodzi ufundowało tablicę, która do dziś znajduje się na bocznej ścianie przedborskiego ratusza. O tablicy pisałem tutaj. Z kolei w 575 rocznicę nadania praw miejskich dla Łodzi na tamtejszym Starym Rynku ustawiono głaz, na którym to wspomniany jest Przedbórz jako miejsce wystawienia dokumentu. Pisałem o tym tutaj.

253 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)