Przedbórz. Tablica upamiętniająca nadanie praw miejskich dla Łodzi

Ten artykuł dodałem 23.08.2021 roku

Na budynku przedborskiego ratusza znajduje się tablica pamiątkowa upamiętniająca nadanie praw miejskich dla Łodzi. Tablica ta nawiązuje do wydarzenia z 29 lipca 1423 roku.

Sierpień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Tablica ta umiejscowiona jest na bocznej ścianie ratusza, od strony ulicy Pocztowej. Przymocowana do ściany czterema nitami zawiera następującą informację:

TU W PRZEDBORZU
DNIA 29 LIPCA 1423 ROKU
KRÓL WŁADYSŁAW JAGIEŁŁO
ÓWCZESNEJ WSI LODZIA
PRAWA MIEJSKIE NADAŁ
I MIASTO ŁÓDŹ USTANOWIŁ

W 550 ROCZNICĘ TEGO AKTU
POLSKIE TWARZYSTWO TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZE
ODDZIAŁ W ŁODZI
29 LIPCA 1973 ROKU

Sierpień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Warto wiedzieć, że w Łodzi, na Starym Rynku znajduje się głaz upamiętniający 575 rocznicę nadania praw miejskich. Wspomina się tam m.in. że prawa miejskie dla tego miasta nadano w Przedborzu. Tutaj napisałem krótki tekst na ten temat.

308 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)