Przedbórz na głazie upamiętniającym 575 rocznicę przyznania Łodzi praw miejskich

Ten artykuł dodałem 23.10.2021 roku

Podczas mojej ostatniej wizyty w Łodzi zwiedzałem m.in. okolice Starego Rynku. Jest to prostokątny plac o wymiarach ok. 105 x 85 m. Od trzech stron otaczają go kamienice z podcieniami, a od jednej (południowej) otacza go Park Staromiejski. W południowo wschodnim narożniku Starego Rynku znajduje się głaz, na którym upamiętniono 575 rocznicę przyznania praw miejskich dla Łodzi.

Październik 2021 r., fot. Paweł Dudek

Na tablicy pamiątkowej, wtopionej w głaz jest wspomniany nasz Przedbórz, bo to właśnie w Przedborzu Łódź nadana miała prawa miejskie. Poniżej znajduje się treść z tej tablicy:

My Władysław, z bożej łaski król Polski
oznajmiamy, że w miejscu wsi Łodzia,
położonej w Ziemi Łęczyckiej, miasto
lokować pozwoliliśmy i ją samą
w miasto zwane Łodzią przekształcamy,
nadając jej prawo miejskie.
Działo się w Przedborzu, roku pańskiego 1423.

Na wieczną rzeczy pamiątkę
w 575 rocznicę nadania Łodzi
praw miejskich, tablicę tę fundują

Łodzianie

Łódź, 29 lipca 1998

Październik 2021 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2021 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2021 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2021 r., fot. Paweł Dudek

575 rocznica nadania praw miejskich dla Łodzi była niesamowicie ważnych wydarzeniem. Oprócz tego, że upamiętniono to wydarzenie głazem z tablicą, to wydano także publikację książkową o historii Łodzi, medal okolicznościowy, odbyły się koncerty, spotkania, odczyty. W Przedborzu również jest tablica upamiętniająca nadanie praw miejskich Łodzi. Pisałem o niej tutaj. Krótki tekst na temat samego wydarzenia z 1423 roku zamieściłem tutaj.

299 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)