Czy wiecie, że przez nasze miasto, oprócz Radomki przepływało kilka strumieni? Dziś, gdy Radomsko się rozrosło, przestały one być widoczne – wyschły, zostały ukryte w podziemnej kanalizacji lub celowo zasypano je. Jednym z takich cieków wodnych był ten, który wtedy brał swój początek za granicami naszego miasta, na wschodzie. Podobno nosił on nazwę Radomiec.
Plan Noworadomska z 1879 roku, fragment
Widać to na rosyjskim planie Noworadomska z 1879 roku (powyżej). Przecina on obecną ulicę Przedborską, biegnie przez teren zakładu energetycznego, a następnie przez skwer obok biblioteki. Przecina ulicę Narutowicza i w okolicach PKO Banku Polskiego wpada do Radomki. Z kolei na planie Radomska z 1930 roku, strumień ma swój początek w okolicach obecnej ulicy Joselewicza.
Plan Radomska z 1930 roku, fragment
W archiwum Muzeum Regionalnego zachowało się kilka zdjęć, które przedstawiają strumień lub infrastrukturę z nim związaną.
Po prawej widać barierkę Tamtędy płynął strumień. Lata 30. XX wieku. Źródło zdjęcia: Archiwum Muzeum Regionalnego w Radomsku
Barierka nad strumieniem. Źródło zdjęcia: Archiwum Muzeum Regionalnego w Radomsku
Jest i strumień, całkiem wartki. Źródło zdjęcia: Archiwum Muzeum Regionalnego w Radomsku
Dziś po tym strumieniu nie ma prawie żadnego śladu. Uważny obserwator dostrzeże jednak w terenie pozostałości po alei drzew na skwerze obok biblioteki. To właśnie między tym szpalerem drzew płynął strumień.
Marzec 2017 r., fot. Paweł Dudek
Marzec 2017 r., fot. Paweł Dudek
Starsi mieszkańcy miasta opowiadają, że jeszcze po drugiej wojnie światowej woda płynęła w nim dosyć wartko i była na tyle czysta, że pływały w niej małe rybki. Podobno kilkadziesiąt lat temu źródło tego strumienia znajdowało się w pobliżu dzisiejszej Biedronki przy ulicy Przedborskiej. Czy ktoś ma jakieś informacje na ten temat?
Zobacz podobne artykuły:
Zobacz podobne artykuły: