Zapomniany strumień w centrum Radomska

Ten artykuł dodałem 7.03.2017 roku

Czy wiecie, że przez nasze miasto, oprócz Radomki przepływało kilka strumieni? Dziś, gdy Radomsko się rozrosło, przestały one być widoczne – wyschły, zostały ukryte w podziemnej kanalizacji lub celowo zasypano je. Jednym z takich cieków wodnych był ten, który wtedy brał swój początek za granicami naszego miasta, na wschodzie.

plan_noworadomsk_1879_fragment_strumienPlan Noworadomska z 1879 roku, fragment

Widać to na rosyjskim planie Noworadomska z 1879 roku. Przecina on obecną ulicę Przedborską, biegnie przez teren zakładu energetycznego, a następnie przez skwer obok biblioteki. Przecina ulicę Narutowicza i w okolicach PKO Banku Polskiego wpada do Radomki.

plan_radomska_1930_fragment_strumienPlan Radomska z 1930 roku, fragment

Z kolei na planie Radomska z 1930 roku, strumień ma swój początek w okolicach obecnej ulicy Joselewicza.

Dziś po tym strumieniu nie ma prawie żadnego śladu. Uważny obserwator dostrzeże jednak w terenie pozostałości po alei drzew na skwerze obok biblioteki. To właśnie między tym szpalerem drzew płynął strumień.

skwer_kolo_biblioteki_szpaler_drzew1

skwer_kolo_biblioteki_szpaler_drzew2

Starsi mieszkańcy miasta opowiadają, że jeszcze po drugiej wojnie światowej woda płynęła w nim dosyć wartko i była na tyle czysta, że pływały w niej małe rybki. Podobno kilkadziesiąt lat temu źródło tego strumienia znajdowało się w pobliżu dzisiejszej Biedronki przy ulicy Przedborskiej. Czy ktoś ma jakieś informacje na ten temat?

3727 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.