Zapomniany strumień w centrum Radomska

Ten artykuł dodałem 7.03.2017 roku

Czy wiecie, że przez nasze miasto, oprócz Radomki przepływało kilka strumieni? Dziś, gdy Radomsko się rozrosło, przestały one być widoczne – wyschły, zostały ukryte w podziemnej kanalizacji lub celowo zasypano je. Jednym z takich cieków wodnych był ten, który wtedy brał swój początek za granicami naszego miasta, na wschodzie.

plan_noworadomsk_1879_fragment_strumienPlan Noworadomska z 1879 roku, fragment

Widać to na rosyjskim planie Noworadomska z 1879 roku. Przecina on obecną ulicę Przedborską, biegnie przez teren zakładu energetycznego, a następnie przez skwer obok biblioteki. Przecina ulicę Narutowicza i w okolicach PKO Banku Polskiego wpada do Radomki.

plan_radomska_1930_fragment_strumienPlan Radomska z 1930 roku, fragment

Z kolei na planie Radomska z 1930 roku, strumień ma swój początek w okolicach obecnej ulicy Joselewicza.

Dziś po tym strumieniu nie ma prawie żadnego śladu. Uważny obserwator dostrzeże jednak w terenie pozostałości po alei drzew na skwerze obok biblioteki. To właśnie między tym szpalerem drzew płynął strumień.

skwer_kolo_biblioteki_szpaler_drzew1

skwer_kolo_biblioteki_szpaler_drzew2

Starsi mieszkańcy miasta opowiadają, że jeszcze po drugiej wojnie światowej woda płynęła w nim dosyć wartko i była na tyle czysta, że pływały w niej małe rybki. Podobno kilkadziesiąt lat temu źródło tego strumienia znajdowało się w pobliżu dzisiejszej Biedronki przy ulicy Przedborskiej. Czy ktoś ma jakieś informacje na ten temat?

3095 razy oglądano od początku 12 razy oglądano dzisiaj

Ważne info

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
3. Zdjęcia w artykułach są aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na adres podany w punkcie 4, na pewno się dogadamy.