Radomszczański akcent w Oblęgorku

Podczas zwiedzania Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (obecnie oddział Muzeum Narodowego w Kielcach) znalazłem ciekawostkę związaną z Radomskiem.

oblegorek_pociag_przez_radomsko_1

Oblęgorek oczarował mnie zupełnie… pisał Sienkiewicz w jednym z listów. Majątek ofiarowany Sienkiewiczowi przez społeczeństwo polskie w 1900 r., z okazji jubileuszu 25–lecia pracy literackiej, został w 1956 r. przekazany przez jego dzieci na rzecz utworzenia muzeum, które otwarto 26 października 1958 r. Położony na skarpie pałacyk, wybudowany został w latach 1900-1902. Pisarz traktował go jako letnią rezydencję. Stoi on, jak niegdyś, w starym parku, urządzonym przez znanego warszawskiego ogrodnika – Franciszka Szaniora – twórcę Ogrodu Saskiego. Wiedzie do niego piękna, 4-rzędowa aleja lipowa.

Na parterze odtworzono mieszkanie Sienkiewicza – gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię – gdzie zobaczyć można galerię portretów rodzinnych, kolekcję broni bliskowschodniej i afrykańskiej, dary jubileuszowe, a także trofea myśliwskie podkreślające łowcze pasje autora W pustyni i w puszczy. Pierwsze piętro, gdzie niegdyś urządzone były pokoje dla dzieci i gości, mieści obecnie wystawę biograficzno – literacką, prezentującą największą w Polsce kolekcję albumów i adresów jubileuszowych. Znajduje się tam także wspomniany we wstępie radomszczański akcent.

oblegorek_pociag_przez_radomsko_2

oblegorek_pociag_przez_radomsko_3

W ścianę wbudowana jest atrapa lokomotywy. Obok znajdują się pamiątki związane z ostatnim pożegnaniem Sienkiewicza, m.in. rozkład jazdy specjalnego pociągu, oznaczonego numerem 204. W pociągu przewieziono bowiem ciało artysty. Jedną ze stacji pośrednich pomiędzy Piotrowicami Dziedzicami a Warszawą było Radomsko. Pociąg według rozkładu miał dojechać do naszego miasta o godz. 18:27 w dniu 24 października 1924 roku, a dwie minuty miał odjechać w dalszą podróż, z następnym przystankiem w Piotrkowie. Co ciekawe, pociągi na tej linii były wówczas dość powolne. Podróż pomiędzy Częstochową a Radomskiem oraz między Radomskiem a Piotrkowem Trybunalskim trwała około godziny. Teraz trwa nawet prawie trzy razy krócej – nieco ponad 20 minut.

Henryk Sienkiewicz zmarł w Szwajcarii w 1915 roku, ale nie było wówczas możliwości (ze względu na toczącą się pierwszą wojnę światową) na sprowadzenie ciała do Polski i urządzenie pogrzebu. Sienkiewicza sprowadzono do naszego kraju dopiero w 1924 roku, specjalny pociąg ze Szwajcarii do granic Polski jechał m.in. przez Wiedeń i Pragę. 24 października znalazł się w Piotrowicach Dziedzicach, już na naszym terenie. Tego samego dnia wieczorem pociąg dotarł do Warszawy, m.in. właśnie przez Radomsko. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 27 października w katedrze Św. Jana.

oblegorek_pociag_przez_radomsko_4

Wątek radomszczański to zaledwie namiastka tego, co można zobaczyć w pałacu w Oblęgorku. Zachęcam do odwiedzenia tego ciekawego miejsca. Świetnym rozwiązaniem jest to, że każdy zwiedzający dostaje słuchawki z ciekawym audioprzewodnikiem, godzina zwiedzania leci bardzo szybko 🙂

1005 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj