Gidle: mogiła zamordowanych przez NKWD w ZSRR

Ten artykuł dodałem 13.09.2015 roku

Na cmentarzu w Gidlach znajduje się symboliczna mogiła pięciu Polaków zamordowanych przez NKWD w ZSRR po 17 września 1939 roku.

zamordowani_przez_nkwd_mogila_gidleWrzesień 2015 r., fot. Paweł Dudek

Treść inskrypcji z mogiły (pisownia oryginalna):

SYMBOLICZNA MOGIŁA OBYWATELI
ZAMORDOWANYCH PRZEZ NKWD
Ś.P.
por. STANISŁAW ZATOŃSKI nauczyciel
por. JAN GOSŁAWSKI nauczyciel
p.por. TOMASZ MATYJASZCZYK nauczyciel
OBÓZ w KOZIELSKU
chor. ROMAN KOWALSKI
OBÓZ w STAROBIELSKU
EUGENIUSZ RUBIK policjant
OBÓZ w OSTASZKOWIE
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
RODACY 17.IX.1994 r.

zamordowani_przez_nkwd_mogila_gidle_zblizenieWrzesień 2015 r., fot. Paweł Dudek

Mogiła znajduje się w głównej alei gidelskiego cmentarza, po lewej stronie. Dość łatwo ją zauważyć, ponieważ wyróżnia się na tle innych znajdujących się w pobliżu pomników. Mogiłę odsłonięto 17 września 1994 roku, a więc w 55 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

Zdjęcia z kwietnia 2021 roku

Poniższe zdjęcia wykonałem w kwietniu 2021 roku.

Kwiecień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Kwiecień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Kwiecień 2021 r., fot. Paweł Dudek

1966 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)