Gidle: mogiła zamordowanych przez NKWD w ZSRR

Ten artykuł dodałem 13.09.2015 roku

Na cmentarzu w Gidlach znajduje się symboliczna mogiła pięciu Polaków zamordowanych przez NKWD w ZSRR po 17 września 1939 roku.

zamordowani_przez_nkwd_mogila_gidle

Treść inskrypcji z mogiły (pisownia oryginalna):

SYMBOLICZNA MOGIŁA OBYWATELI
ZAMORDOWANYCH PRZEZ NKWD
Ś.P.
por. STANISŁAW ZATOŃSKI nauczyciel
por. JAN GOSŁAWSKI nauczyciel
p.por. TOMASZ MATYJASZCZYK nauczyciel
OBÓZ w KOZIELSKU
chor. ROMAN KOWALSKI
OBÓZ w STAROBIELSKU
EUGENIUSZ RUBIK policjant
OBÓZ w OSTASZKOWIE
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
RODACY 17.IX.1994 r.

zamordowani_przez_nkwd_mogila_gidle_zblizenie

Mogiła znajduje się w głównej alei gidelskiego cmentarza, po lewej stronie. Dość łatwo ją zauważyć, ponieważ wyróżnia się na tle innych znajdujących się w pobliżu pomników. Mogiłę odsłonięto 17 września 1994 roku, a więc w 55 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

1310 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.