Kościół Św. Ducha i dom szpitalny w Radomsku

Ten artykuł dodałem 24.09.2017 roku

Obiekty te już nie istnieją. Nie wiadomo także kiedy dokładnie powstały. Faktem jest jednak, że funkcjonowały już w XIV wieku.

Kościół

Arcybiskup Jan Łaski (żył w latach 1456-1531) w 1524 roku zatwierdził fundację szpitala przykościelnego. Zastrzegł przy tym, że prawo prezenty ma należeć do miejscowego proboszcza, prokonsula i konsulów miasta. Ponadto Łaski ustalił, że nabożeństwo w kościele Św. Ducha ma się kończyć przed rozpoczęciem sumy w kościele parafialnym Św. Lamberta. Przełożony kościoła Św. Ducha był jednocześnie altarzystą w kościele Św. Lamberta.

W 1734 roku dach kościoła wymagał naprawy. Stan budynku pogarszał się coraz bardziej. W późniejszych latach kościół podupadł, a nawet w czasie wojny przeznaczono go na magazyn. Zasoby pieniężne kościoła zostały włączone do dochodów kościoła Św. Lamberta.

Szpital

Pierwotny szpital spłonął w 1782 roku i nie został już odbudowany. W 1820 lub 1821 roku wybudowano nowy szpital dla ubogich. Był to budynek drewniany, posiadał dwie izby, komorę i kuchenkę. W środku znajdowały się dwa ceglane piece. Budynek miał cztery okna. Potrzeby medyczne mieszkańców Radomska były coraz większe, dlatego też w latach 1837-1839 wybudowano nowy szpital, który jeszcze do niedawna funkcjonował przy ul. Wyszyńskiego.

W 1842 roku, gdy funkcjonował już nowy szpital, stary przekształcono na Główny Dom Schronienia Św. Ducha. W 1857 roku miał on 20 miejsc, a w 1878 już tylko 16. Przez pewien czas jedno z pomieszczeń przeznaczono nawet na więzienie detencyjne, czyli areszt. Dzięki temu można było nieco zwiększyć skromne dochody szpitala.

Kościół i szpital św. Ducha znajdował się w okolicy obecnej ulicy Reymonta. Nie ma po nich śladu, nawet tabliczki pamiątkowej.

2202 razy oglądano od początku 6 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: