Radomszczański akcent w Oblęgorku

Ten artykuł dodałem 25.11.2018 roku

Podczas zwiedzania Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (obecnie oddział Muzeum Narodowego w Kielcach) znalazłem ciekawostkę związaną z Radomskiem.

oblegorek_pociag_przez_radomsko_1

Oblęgorek oczarował mnie zupełnie… pisał Sienkiewicz w jednym z listów. Majątek ofiarowany Sienkiewiczowi przez społeczeństwo polskie w 1900 r., z okazji jubileuszu 25–lecia pracy literackiej, został w 1956 r. przekazany przez jego dzieci na rzecz utworzenia muzeum, które otwarto 26 października 1958 r. Położony na skarpie pałacyk, wybudowany został w latach 1900-1902. Pisarz traktował go jako letnią rezydencję. Stoi on, jak niegdyś, w starym parku, urządzonym przez znanego warszawskiego ogrodnika – Franciszka Szaniora – twórcę Ogrodu Saskiego. Wiedzie do niego piękna, 4-rzędowa aleja lipowa.

Na parterze odtworzono mieszkanie Sienkiewicza – gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię – gdzie zobaczyć można galerię portretów rodzinnych, kolekcję broni bliskowschodniej i afrykańskiej, dary jubileuszowe, a także trofea myśliwskie podkreślające łowcze pasje autora W pustyni i w puszczy. Pierwsze piętro, gdzie niegdyś urządzone były pokoje dla dzieci i gości, mieści obecnie wystawę biograficzno – literacką, prezentującą największą w Polsce kolekcję albumów i adresów jubileuszowych. Znajduje się tam także wspomniany we wstępie radomszczański akcent.

oblegorek_pociag_przez_radomsko_2

oblegorek_pociag_przez_radomsko_3

W ścianę wbudowana jest atrapa lokomotywy. Obok znajdują się pamiątki związane z ostatnim pożegnaniem Sienkiewicza, m.in. rozkład jazdy specjalnego pociągu, oznaczonego numerem 204. W pociągu przewieziono bowiem ciało artysty. Jedną ze stacji pośrednich pomiędzy Piotrowicami Dziedzicami a Warszawą było Radomsko. Pociąg według rozkładu miał dojechać do naszego miasta o godz. 18:27 w dniu 24 października 1924 roku, a dwie minuty miał odjechać w dalszą podróż, z następnym przystankiem w Piotrkowie. Co ciekawe, pociągi na tej linii były wówczas dość powolne. Podróż pomiędzy Częstochową a Radomskiem oraz między Radomskiem a Piotrkowem Trybunalskim trwała około godziny. Teraz trwa nawet prawie trzy razy krócej – nieco ponad 20 minut.

Henryk Sienkiewicz zmarł w Szwajcarii w 1915 roku, ale nie było wówczas możliwości (ze względu na toczącą się pierwszą wojnę światową) na sprowadzenie ciała do Polski i urządzenie pogrzebu. Sienkiewicza sprowadzono do naszego kraju dopiero w 1924 roku, specjalny pociąg ze Szwajcarii do granic Polski jechał m.in. przez Wiedeń i Pragę. 24 października znalazł się w Piotrowicach Dziedzicach, już na naszym terenie. Tego samego dnia wieczorem pociąg dotarł do Warszawy, m.in. właśnie przez Radomsko. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 27 października w katedrze Św. Jana.

oblegorek_pociag_przez_radomsko_4

Wątek radomszczański to zaledwie namiastka tego, co można zobaczyć w pałacu w Oblęgorku. Zachęcam do odwiedzenia tego ciekawego miejsca. Świetnym rozwiązaniem jest to, że każdy zwiedzający dostaje słuchawki z ciekawym audioprzewodnikiem, godzina zwiedzania leci bardzo szybko 🙂

734 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: