Cmentarz ewangelicki w Zalesiu (gmina Kodrąb)

W otchłaniach internetu znalazłem informację, że w miejscowości Zalesie (gmina Kodrąb) znajdował się cmentarz ewangelicki. Autor tamtego wpisu na pewno nie pomoże mi w rozwinięciu tej historii. Jak na razie ustaliłem, że kiedyś w Zalesiu mieszkali ewangelicy. W 1835 roku w Zalesiu znajdowało się 11 domów, mieszkało tam 11 kolonistów z terenów pruskich (de facto ewangelików) oraz 38 innych mieszkańców.

Natrafiłem także na krótką informację o ekshumacjach z 2005 roku. Wówczas z przedwojennego cmentarza ewangelickiego w Zalesiu wydobyto szczątki 25 żołnierzy niemieckich, w dużej części byli to jeńcy wojenni. Zostali oni prawdopodobnie zabici przez Rosjan, którzy wkroczyli na te tereny w styczniu 1945 roku. Po ekshumacji szczątki przeniesiono na cmentarz w Siemianowicach Śląskich, gdzie znajdują się mogiły żołnierzy niemieckich poległych w południowej Polsce.

Pytałem spotkanych w Zalesiu ludzi, ale nikt nie był w stanie odpowiedzieć gdzie ten dawny cmentarz mógł się znajdować. Oczywiście będę jeszcze próbował. Jeśli więc ktoś ma jakąkolwiek informację, proszę o kontakt.

1474 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj