Cmentarz ewangelicki w Zalesiu (gmina Kodrąb)

Ten artykuł dodałem 13.12.2018 roku

W otchłaniach internetu znalazłem informację, że w miejscowości Zalesie (gmina Kodrąb) znajdował się cmentarz ewangelicki. Autor tamtego wpisu na pewno nie pomoże mi w rozwinięciu tej historii. Jak na razie ustaliłem, że kiedyś w Zalesiu mieszkali ewangelicy. W 1835 roku w Zalesiu znajdowało się 11 domów, mieszkało tam 11 kolonistów z terenów pruskich (de facto ewangelików) oraz 38 innych mieszkańców.

Natrafiłem także na krótką informację o ekshumacjach z 2005 roku. Wówczas z przedwojennego cmentarza ewangelickiego w Zalesiu wydobyto szczątki 25 żołnierzy niemieckich, w dużej części byli to jeńcy wojenni. Zostali oni prawdopodobnie zabici przez Rosjan, którzy wkroczyli na te tereny w styczniu 1945 roku. Po ekshumacji szczątki przeniesiono na cmentarz w Siemianowicach Śląskich, gdzie znajdują się mogiły żołnierzy niemieckich poległych w południowej Polsce.

Pytałem spotkanych w Zalesiu ludzi, ale nikt nie był w stanie odpowiedzieć gdzie ten dawny cmentarz mógł się znajdować. Oczywiście będę jeszcze próbował. Jeśli więc ktoś ma jakąkolwiek informację, proszę o kontakt.

270 razy oglądano od początku 3 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.