Cmentarz ewangelicki w Zalesiu (gmina Kodrąb)

Ten artykuł dodałem 13.12.2018 roku

W otchłaniach internetu znalazłem informację, że w miejscowości Zalesie (gmina Kodrąb) znajdował się cmentarz ewangelicki. Autor tamtego wpisu na pewno nie pomoże mi w rozwinięciu tej historii. Jak na razie ustaliłem, że kiedyś w Zalesiu mieszkali ewangelicy. W 1835 roku w Zalesiu znajdowało się 11 domów, mieszkało tam 11 kolonistów z terenów pruskich (de facto ewangelików) oraz 38 innych mieszkańców.

Natrafiłem także na krótką informację o ekshumacjach z 2005 roku. Wówczas z przedwojennego cmentarza ewangelickiego w Zalesiu wydobyto szczątki 25 żołnierzy niemieckich, w dużej części byli to jeńcy wojenni. Zostali oni prawdopodobnie zabici przez Rosjan, którzy wkroczyli na te tereny w styczniu 1945 roku. Po ekshumacji szczątki przeniesiono na cmentarz w Siemianowicach Śląskich, gdzie znajdują się mogiły żołnierzy niemieckich poległych w południowej Polsce.

Pytałem spotkanych w Zalesiu ludzi, ale nikt nie był w stanie odpowiedzieć gdzie ten dawny cmentarz mógł się znajdować. Oczywiście będę jeszcze próbował. Jeśli więc ktoś ma jakąkolwiek informację, proszę o kontakt.

1163 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)