Cmentarz żydowski w Pławnie

Ten artykuł dodałem 22.03.2015 roku

Kirkut znajduje się między Pławnem a Zagórzem. Jadąc od strony Pławna należy wypatrywać po lewej stronie drogi leśnej. Po wjechaniu w las na lewo będą widoczne nagrobki.

Cmentarz powstał w XIX wieku. W Pławnie mieszkało niegdyś wielu Żydów, w kulminacyjnym momencie stanowili oni nawet ponad połowę miejscowej ludności. Podczas II wojny światowej w Pławnie utworzono getto. Ostatecznie miejscowi Żydzi zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Treblince i tam zginęli.

Obecnie cmentarz jest zaniedbany. Przyczyniły się do tego wydarzenia z II wojny światowej oraz powojenne działania. Zresztą nawet teraz zauważyłem całkiem świeże (zapewne tegoroczne) ślady wydobywania macew z ziemi.

Na cmentarzu znajduje się małe lapidarium zbudowane z kilku macew. Obok znaleźć można płytę pamiątkową z 1993 roku.

cmentarz_zydowski_plawno1Na tablicy pamiątkowej z 1993 roku znajduje się napis:
MIEJSCE PAMIĘCI
SPOCZYWAJĄCYCH
TU ŻYDÓW
MIESZKAŃCÓW
NASZEJ GMINY
GIDLE 1993

cmentarz_zydowski_plawno2Lapidarium

cmentarz_zydowski_plawno3

cmentarz_zydowski_plawno4Kolejne zdjęcia lapidarium, z innej perspektywy

cmentarz_zydowski_plawno5Przykład wandalizmu, całkiem świeże wykopaliska

cmentarz_zydowski_plawno6

cmentarz_zydowski_plawno7

cmentarz_zydowski_plawno8

cmentarz_zydowski_plawno9

cmentarz_zydowski_plawno10

1949 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.