Józef Sawicki – właściciel Wojnowic

Przechadzając się po cmentarzu w Gidlach natknąłem się na stary, zniszczony nagrobek. Został tam pochowany niejaki Józef Sawicki, właściciel Wojnowic.

Luty 2024 r., fot. Paweł Dudek

O postaci tej wiem niewiele. Urodził się w 1839 roku w Strzelcach Wielkich w parafii Brzeźnica, a zmarł 29 października 1901 roku w Wojnowicach. Był synem Kazimierza i Józefy z Jaworskich, mężem Teodozji ze Sztumskich, bratem Anny Kopczyńskiej. Nazwisko Sawickiego pojawia się w „Spisie Alfabetycznym Obywateli Ziemskich Królestwa Polskiego ze wskazaniem ostatniej stacji pocztowej” z roku 1909. Wówczas jest on tam wspomniany jako właściciel Wojnowic. W miejscowości ten istniał dwór, dziś nie ma po nim zbyt wielu śladów. O dworze pisałem w tym miejscu. Poniżej znajduje się jedno z niewielu zachowanych zdjęć.

Dwór w Wojnowicach. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Radomsku sygn. 87/123

Co do nagrobka, to wymaga on remontu, a przydałoby się chociaż jakieś uporządkowanie. Przed tablicą leży powalona betonowo-kamienna część krzyża, który ułamał się, i zapewne nie działo się to w ostatnich dniach czy tygodniach. O tym, że kiedyś ten grób należał do ważnej osobistości świadczy oprócz inskrypcji także metalowa barierka trzymająca się na solidnych betonowych słupkach po rogach.

Luty 2024 r., fot. Paweł Dudek

499 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj