Dawne zbiorowe groby żołnierzy niemieckich w Lipowczycach

Ten artykuł dodałem 9.04.2020 roku

W Lipowczycach, a właściwie już na obrzeżach wsi znajduje się miejsce, gdzie w styczniu 1945 roku zamordowano niemieckich żołnierzy poprzez rozstrzelanie. Miał być to odwet I Frontu Ukraińskiego za zabicie Grigorija Dubni, który zginął w czołgu podczas szturmu na Radomsko.

W lesie, tam gdzie widać po prawej stronie niskie drzewka, znajdowały się zbiorowe mogiły. Marzec 2020 r., fot. Paweł Dudek

W latach 2005-2006 wydobywano stamtąd szczątki pochowanych. W sumie znajdowały się tam ciała 72 żołnierzy, a wśród nich jeden volksdeutsch. Dziś po tym miejscu pochówku pozostały jedynie zarośnięte doły. Nie ma tam też żadnego oznaczenia. Miejsce to zostało mi wskazane przez mieszkańca Lipowczyc. Z uzyskanych przeze mnie informacji dowiedziałem się, że szczątki zostały złożone na cmentarzu w Siemianowicach Śląskich, gdzie znajdują się zbiorowe mogiły żołnierzy niemieckich poległych w czasie drugiej wojny światowej.

Marzec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2020 r., fot. Paweł Dudek

557 razy oglądano od początku 4 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: