Stary dąb z kapliczkami w Brylisku

Ten artykuł dodałem 15.11.2019 roku

Brylisko to dawna osada młynarska położona na południe od Radomska, w lesie za dzielnicą Sucha Wieś. Wątek tego miejsca jako całości zapewne poruszę jeszcze w przyszłości, teraz skupię się na krótkim tekście związanym z wiekowym dębem, który tam rośnie i zdecydowanie wyróżnia się na tle innych drzew.

Widok od południowego zachodu. Listopad 2019 r., fot. Paweł Dudek

Łatwo więc to drzewo dostrzec. Rośnie ono tuż przy dukcie, w pobliżu dużego skrzyżowania w Brylisku. Mapa lokalizacyjna poniżej tekstu powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Co do samego drzewa – obwód mierzony na wysokości 130 cm wynosi aż 450 cm. Przymocowane są tam dwie drewniane kapliczki budkowe z obrazami w środku. Kapliczki są barwnie przystrojone. Niegdyś w okolicy dębu (po tej samej stronie drogi, w stronę ulicy Strzałkowskiej) znajdowała się gajówka, dziś nie ma już po niej śladu. Nieco dalej znajduje się tajemniczy obelisk, pisałem o nim tutaj.

Listopad 2019 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2019 r., fot. Paweł Dudek

Widok od północnego wschodu. Listopad 2019 r., fot. Paweł Dudek

Zdjęcia z grudnia 2020 roku

Grudzień 2020 r., fot. Paweł Dudek

Grudzień 2020 r., fot. Paweł Dudek

Grudzień 2020 r., fot. Paweł Dudek

Aktualizacja z sierpnia 2021 roku

Choć to blisko, to wreszcie udało mi się dotrzeć do tego miejsca i zrobić zdjęcia w lato, kiedy stary dąb jest zazieleniony. Prezentuje się zdecydowanie lepiej niż bez liści.

Sierpień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Sierpień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Sierpień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Sierpień 2021 r., fot. Paweł Dudek

1113 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: