Dawny cmentarz w Żytnie

Ten artykuł dodałem 4.06.2020 roku

W Żytnie, niemal w środku wsi znajdują się pozostałości po dawnym cmentarzu. Powstał on podobno już w XI wieku, kiedy właścicielami Żytna byli Awdańcowie. Obecnie na tym cmentarzu znajdują się tylko trzy obiekty – krzyż na wprost wejścia, pomnik po lewej stronie oraz metalowy współczesny krzyż po prawej stronie. Warto wiedzieć, że także tam znajdował się pierwszy kościół w Żytnie, postawiony przez Przedbora, marszałka dworu królewskiego, ok. 1350 roku. Nowy kościół powstał w innym miejscu.

Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Murowany krzyż ufundowany został przez dobrodziejkę kościoła parafialnego w Żytnie Mariannę Magdalenę Bystrzanowską. Z lewej strony znajduje się pomnik. Jest tam pochowana Bystrzanowska, która zmarła w 1810 roku w czasie połogu. Pomnik ten ufundowali jej w 1812 roku mieszkańcy okolicznych miejscowości – Sekurska, Bugaju oraz Cielętnik. Bystrzanowska była żoną generała majora ziemi stężyckiej Stanisława Zgliczyńskiego.

Informacje przekazał mi pan Wiesław Witkowski z Niemiec.

Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek


1349 razy oglądano od początku 3 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)