Feliks Iwicki, a właściwie Feliks Paprzyca-Iwicki był cenionym w Radomsku lekarzem – ordynatorem oddziału zakaźnego. Pracował w naszym mieście od roku 1952 do ok. 1960. Jednocześnie był dyrektorem miejscowego sanepidu. Został zwolniony z pracy za wydanie decyzji o zamknięciu odlewni w fabryce Metalurgia z powodów sanitarnych. Miało to rzekomo przeszkodzić w wykonaniu kolejnego planu pięcioletniego. W późniejszym czasie pracował poza Radomskiem.
Ok. 1958 rok. Dr Feliks Iwicki (wówczas ordynator oddziału zakaźnego w Radomsku) ze współpracownikami
Urodził się 22 sierpnia 1900 roku w Brzozówce w obecnym powiecie rawskim. Był synem Bolesława Iwickiego i Barbary z Bogatków. Ukończył gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Warszawie. Jako uczeń brał udział w rozbrajaniu Niemców w Warszawie. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1926 roku ukończył medycynę na Uniwersytecie Warszawskim. Był współzałożycielem klubu sportowego Skra Warszawa.
Po asystenturze w Warszawie i uzyskaniu specjalizacji internistycznej pracował w Łodzi. Został zmobilizowany w sierpniu 1939 roku jako lekarz wojskowy i skierowano go na front wschodni. W stopniu podporucznika rezerwy dostał się do niewoli sowieckiej, z której uciekł. Został wypędzony przez Niemców z Łodzi 13 grudnia 1939 roku, zamieszkał w Międzygórzu w powiecie staszowskim. Był lekarzem Armii Krajowej. W 1945 roku został aresztowany przez NKWD w Sandomierzu, a następnie zwolniony za interwencją sowieckiego skoczka spadochronowego, któremu uratował życie.
Po wojnie pracował w Sieradzu, Końskich, Radomsku, Skierniewicach i w Warszawie. W tym ostatnim miejscu pracował do emerytury, w spółdzielni pracy profesorów i ordynatorów. Jego żoną była Sylwia ze Śniadowskich. Miał dwoje dzieci. Zmarł 24 stycznia 1984 roku w Kazimierzy Wielkiej. Został pochowany w Rawie Mazowieckiej w grobowcu rodzinnym.
Zobacz podobne artykuły:
Zobacz podobne artykuły: