Doktor Feliks Iwicki

Ten artykuł dodałem 30.12.2017 roku

Feliks Iwicki, a właściwie Feliks Paprzyca-Iwicki był cenionym w Radomsku lekarzem – ordynatorem oddziału zakaźnego. Pracował w naszym mieście od roku 1952 do ok. 1960. Jednocześnie był dyrektorem miejscowego sanepidu. Został zwolniony z pracy za wydanie decyzji o zamknięciu odlewni w fabryce Metalurgia z powodów sanitarnych. Miało to rzekomo przeszkodzić w wykonaniu kolejnego planu pięcioletniego. W późniejszym czasie pracował poza Radomskiem.

dr_feliks_iwickiOk. 1958 rok. Dr Feliks Iwicki (wówczas ordynator oddziału zakaźnego w Radomsku) ze współpracownikami

Urodził się 22 sierpnia 1900 roku w Brzozówce w obecnym powiecie rawskim. Był synem Bolesława Iwickiego i Barbary z Bogatków. Ukończył gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Warszawie. Jako uczeń brał udział w rozbrajaniu Niemców w Warszawie. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1926 roku ukończył medycynę na Uniwersytecie Warszawskim. Był współzałożycielem klubu sportowego Skra Warszawa.

Po asystenturze w Warszawie i uzyskaniu specjalizacji internistycznej pracował w Łodzi. Został zmobilizowany w sierpniu 1939 roku jako lekarz wojskowy i skierowano go na front wschodni. W stopniu podporucznika rezerwy dostał się do niewoli sowieckiej, z której uciekł. Został wypędzony przez Niemców z Łodzi 13 grudnia 1939 roku, zamieszkał w Międzygórzu w powiecie staszowskim. Był lekarzem Armii Krajowej. W 1945 roku został aresztowany przez NKWD w Sandomierzu, a następnie zwolniony za interwencją sowieckiego skoczka spadochronowego, któremu uratował życie.

Po wojnie pracował w Sieradzu, Końskich, Radomsku, Skierniewicach i w Warszawie. W tym ostatnim miejscu pracował do emerytury, w spółdzielni pracy profesorów i ordynatorów. Jego żoną była Sylwia ze Śniadowskich. Miał dwoje dzieci. Zmarł 24 stycznia 1984 roku w Kazimierzy Wielkiej. Został pochowany w Rawie Mazowieckiej w grobowcu rodzinnym.

752 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.