Elżbieta Huggler (z d. Kalecińska)

Ten artykuł dodałem 12.06.2017 roku

Elżbieta Maria Huggler urodziła się w 1946 roku. W latach 1960-1964 uczęszczała do II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku na profil łaciński.

Elżbieta Kalecińska w czasach liceum

Następnie wyjechała do Warszawy, aby tam studiować. Tam poznała i wyszła za mąż za wykształconego w Wielkiej Brytanii Kameruńczyka, absolwenta prawa, z którym wyjechała do jego ojczyzny. Miała z nim dwoje dzieci. Życie młodej Polki w Afryce stało się przykładem niemożności przekroczenia barier kulturowych i obyczajowych oraz ceny jaką może zapłacić nieświadoma tego biała kobieta. Po śmierci męża i kilku latach pobytu w Kamerunie udało jej się wyjechać z tego kraju. Przybyła do Szwajcarii, gdzie podjęła pracę naukową w Szpitalu Uniwersyteckim w Genewie. Pracowała tam aż do emerytury. Zajmowała się m.in. kwestią zwalczania epidemii wirusa ebola.

Elżbieta Huggler ze współpracownikami ze szpitala w Genewie, 2008 r. Autor zdjęcia: EvitaK. Licencja: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International, 3.0 Unported, 2.5 Generic, 2.0 Generic i 1.0 Generic license

Efektem tej długoletniej pracy jest współautorstwo szeregu istotnych publikacji naukowych z zakresu mikrobiologii, za które otrzymała wyróżnienia i nagrody. Po przejściu na emeryturę jest aktywnym uczestnikiem organizacji polonijnych w Szwajcarii oraz uczestniczy w misjach humanitarnych w ramach akcji Lekarze bez Granic. Na kanwie jej pamiętnika i zapisków, znana dziennikarka Wanda Konarzewska napisała i wydała w 2006 roku książkę pt. „Inna wśród innych”. Na okładce książki znalazł się cytat: „Była jedną z piękniejszych dziewcząt Warszawy lat sześćdziesiątych…”.

Okładka książki poświęconej Elżbiecie Huggler

1772 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: